Pawilon Polski na Expo 2020 w Dubaju [ZDJĘCIA]

Wystawa Expo 2020 w Dubaju otwarta zostanie 1 października 2021 r. Na gości czeka ponad 200 pawilonów, które promują dorobek kulturalny i potencjał gospodarczy wybranych państw. Jak do pawilonu przyciągnąć gości? Pomóc w tym może architektura – Polski Pawilon na Expo 2020 w Dubaju zaprojektowali architekci z pracowni WXCA.

Tematem przewodnim Wystawy Światowej jest hasło „Connecting Minds, Creating The Future” („Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”). Hasło zwraca uwagę na wyzwania dzisiejszego, pocovidowego świata. Nie sposób rozwiązać ich w izolacji, dlatego organizatorzy kładą nacisk na współdziałanie. Expo 2020 będzie prężnie działającą platformą współpracy gospodarczej, kulturalnej i turystycznej.

Areną prezentacji naszego kraju będzie Pawilon Polski. Ta nowoczesna i interaktywna ekspozycja prezentuje uniwersalną opowieść o sukcesach gospodarczych naszego kraju, a także przybliża odwiedzającym kulturę, walory naturalne oraz ciekawe destynacje turystyczne. W ramach ekspozycji multimedialnej zaprezentowanych zostanie blisko 200 podmiotów reprezentujących branże z największym potencjałem eksportowym na rynkach Bliskiego Wschodu. Polscy przedsiębiorcy będą nawiązywać kontakt z potencjalnymi klientami i odbywać w przestrzeni Pawilonu spotkania biznesowe.

Za opracowanie projektu oraz koncepcji architektoniczno-tematycznej pawilonu oraz wystawy odpowiada pracownia WXCA wraz ze szwajcarskim studiem Bellprat Partner. Architektura budynku odnosi się do hasła mobilności. Tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową strukturę, która zaprasza odwiedzających do jego wnętrza. Na zewnątrz Pawilonu Polski uwagę przykuwa rzeźba kinetyczna wyobrażająca lecące stado ptaków. Nawiązuje do bogactwa naturalnego przyrody, różnorodności krajobrazu oraz faktu, że Polska jest głównym siedliskiem ptaków migrujących.

Za koncepcję tematyczną ekspozycji i scenariusz zwiedzania odpowiada pracownia WXCA we współpracy z Bellprat Partner ze Szwajcarii. Za koncepcję doświadczeń gościa Pawilonu Polski gromadzonych podczas ścieżki zwiedzania, wraz z produkcją wszystkich materiałów multimedialnych, odpowiada konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart.

Polski Pawilon budzi duże zainteresowanie przed Wystawą Światową. Został wyróżniony przez „The National” w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jako jeden z 17 najlepszych pawilonów na Expo. Myślą przewodnią naszego udziału jest hasło „Poland. Creativity inspired by nature”. Rozwija je pięć rozdziałów, które będą odpowiadać konkretnym strefom ekspozycji. W każdej z nich pojawi się motyw mobilności odnoszący się do natury, ludzi, idei, kultury, technologii czy współpracy międzynarodowej. Przed wejściem do Pawilonu Polski, jeszcze w strefie kolejki, zwiedzający poznają bogactwo polskiej natury oraz atrakcyjność turystyczną naszego kraju. Roślinność, charakterystyczna dla różnych regionów Polski, będzie przeplatana artystyczną prezentacją polskich krajobrazów w interpretacjach m.in. ilustratorów, plakacistów, poetów i typografów.

W kolejnej strefie Polska zostanie zaprezentowana jako otwarty i gościnny dom kreatywności. Jego manifestacją będzie multimedialna instalacja artystyczna „Polski Stół”, która stanie się miejscem międzykulturowego spotkania oraz powitania gości Pawilonu, a jednocześnie, poprzez interaktywną, świetlną projekcję, miejscem kontaktu z językiem polskim. O instalacji „Polski Stół” pisaliśmy w artykule TUTAJ.


W Pawilonie Polski jest też strefa dedykowana najbardziej spektakularnym polskim sukcesom z obszarów nauki, wzornictwa, kultury i turystyki o wysokim potencjale dotarcia do międzynarodowego odbiorcy. Wybrane przykłady polskiej kreatywności zostaną zaprezentowane w unikalnej formie ekspozytora – drewnianej rzeźbie przestrzennej. Znajdą się w niej nośniki multimedialne oraz wystawa produktów polskich marek „Artefacts – ideas in use”.

Przestrzeń wystaw czasowych dedykowana jest ekspozycjom przygotowywanym przez regiony oraz partnerów instytucjonalnych. Każdy z nich zaprezentuje własną interpretację hasła przewodniego obecności Polski na Expo 2020 w Dubaju. Ekspozycje będą zmieniały się w cyklach tygodniowych, ukazując, przez pryzmat polskiej kreatywności, różnorodność natury, kultury, turystyki, nauki i gospodarki. Ostatnia strefa Pawilonu poprzez wielkoformatowe projekcje multimedialne i muzykę stworzy spektakularny finał ekspozycji. Goście Pawilonu zostaną zaproszeni do współtworzenia polskich „pejzaży kreatywności” oraz zanurzenia się w pięciu rozbudowanych motywach, które wyróżniają Polskę i Polaków na arenie międzynarodowej. Wkrótce opublikujemy więcej szczegółów dotyczących architektury pawilonu.

Czytaj też: Wydarzenia | WXCA | Architektura w Polsce | Drewno | whiteMAD na Instagramie

źródło: PAIH