Pełne kolorów naczynia kuchenne. Oto turecka Kapka

Trzy przyjaciółki ze Stambułu przekonują, że naczynia kuchenne nie muszą być nudne. Bilge Ertem, Sibel Şenil Domaniç i Saime Meçikoğlu stworzyły markę Kapka Enamel, która produkuje barwne naczynia emaliowane. Wszystkie są robione i zdobione ręcznie w ich stambulskiej pracowni, a we wspólne działania zaangażowani są także lokalni artyści.

Emaliowane kubki, miseczki czy garnki są stałym elementem wyposażenia kuchni na całym świecie. Bilge, Sibel i Saime, choć działały wcześniej w różnych dziedzinach biznesu, postawiły wszystko na jedną kartę i stworzyły markę wnoszącą wiele radości do każdego domu. Jak mówią, KAPKAa powstała po to, aby wnieść barwy na stoły klientów.

Więcej niż kapka kolorów

Każdy produkt powstaje w sposób zgodny z tworzeniem emaliowanego rękodzieła. Do produkcji naczyń są wykorzystywane zdrowe i trwałe materiały, w tym naturalne farby. Do tej pory powstało już kilka kolekcji. Między innymi “A Little Color”, która ma przypominać wiosnę i lato nad Morzem Śródziemnym. “Flow Fest” to natomiast kolekcja indywidualnie zaprojektowanych produktów, która wykorzystuje metodę natrysku i wykorzystania zaledwie trzech kolorów, które dają jednak niesamowity efekt. Twórczynie KAPKI w kolekcji “Flashback” starają się natomiast zabrać użytkowników ich naczyń do przeszłości, w tym do inspirowanych trendami disco lat 80. XX w. Wykorzystują do tego geometryczne formy, kontrast i zdecydowaną kolorystykę.

Nie tylko patelnie

Oprócz garnków i patelni firma oferuje też nieco mniej codzienne produkty – wiaderka do lodu, słoiki, sitka i pojemniki na żywność. Kolekcja “Mind-Pop” to natomiast synteza dawnej i aktualnej popkultury. Króluje w niej limonkowy kolor. Jak można przeczytać na stronie kapka.com.tr oraz na Instagramie (@kapkaenamel), co roku w ofercie pojawiają się też kolekcje specjalne. Powstają dzięki inspirującej współpracy z muzeami i restauracjami, a do wspólnego działania za każdym razem są angażowani lokalni artyści ze Stambułu.

W Polsce dystrybucją produktów zajmuje się firma Bovlo (w języku esperanto „miska”). Jak można przeczytać na stronie bovlo.eu, miał to być pierwotnie sklep z najróżniejszymi miskami z całego świata. “Podczas selekcjonowania marek i projektantów, trafiliśmy na naczynia marki Kapka Enamelware i przepadliśmy. Ich bajecznie kolorowe wzornictwo nas oczarowało”.

Tekst: Tomasz Kobylański / kapka.com.tr, bovlo.eu

Zoabcz również: Ceramika | Turcja  | Naczynia | Szkło

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły