Budynek PO remoncie

Pierwszy “wieżowiec” Poznania zmieni się w akademik [NOWE WIZUALIZACJE]

Jest to pierwszy tak wysoki budynek zbudowany w Poznaniu po II wojnie światowej. Kiedyś był to budynek uczelni, następnie biurowiec, a wkrótce zacznie działać jako akademik. Projekt metamorfozy budynku przygotowali architekci z biura CDF Architekci.

Inwestycję zrealizuje Magis Real Estate, holenderski fundusz inwestujący w rynek nieruchomości. Obiekt zostanie przebudowany, ale głównie w środku. Jego zewnętrzna część będzie tylko nieco zmieniona, a zachowane zostaną historyczne elementy. Rewolucja nastąpi na parterze. Istniejące podcienia zostaną zamknięte, dzięki czemu parter ulegnie powiększeniu. Dawne podcienia zostaną mocno przeszklone.

Na parterze znajdzie się strefa wejścia, część do nauki powstanie na pierwszym piętrze. Wszystkie kondygnacje powyżej parteru zmienią swoje funkcje – powstaną tam pokoje dla studentów, każdy z aneksem kuchennym i łazienką. Na poziomie -1, który był poziomem technicznym, powstanie strefa do rekreacji z miejscem do wspólnego oglądania filmów, gotowania czy ćwiczeń fitness.

Budynek znajduje się w centrum miasta, u zbiegu ulicy Powstańców Wielkopolskich i alei Niepodległości. Ma 11 kondygnacji i 42 metry wysokości. Gmach zaprojektowali Stanisław Pogórski i Tadeusz Płończak, a jego budowa zakończyła się w 1950 r. Gmach zaprojektowano w stylu łączącym elementy socrealistyczne z modernizmem. Charakterystycznym elementem budynku są rzeźby orłów, które ustawiono na gzymsie.


Warto przypomnieć, że architekci, którzy zaprojektowali budynek działali w poznańskim oddziale Miastoprojektu. Biuro odpowiadało za stworzenie wielu projektów, które pozwoliły odbudować miasto po II wojnie światowej. Sam gmach początkowo był planowany jako jeden z trzech tworzących nową dzielnicę urzędową.

Przebudowa obiektu już trwa. Prace mają zakończyć się do września 2024 roku. Co ciekawe, wymienione zostaną wszystkie z 365 okien, które inwestor planuje przekazać do Ukrainy na potrzeby odbudowy kraju.

źródło: CDF Architekci

Czytaj też: Poznań | Edukacja | Modernizm | Wieżowiec | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły