Piramida w Tiranie została przebudowana. To ikona miasta

Kultowa piramida w Tiranie należy do najbardziej charakterystycznych budynków miasta. Obiekt z lat 80. XX wieku został przebudowany według projektu holenderskiej pracowni MVRDV.

Słynna piramida otwarta została pod koniec 1988 roku. Przez kilka pierwszych lat działało tam muzeum Envera Hodży, zmarłego w 1985 roku dyktatora Albanii i pierwszego sekretarza Albańskiej Partii Pracy. Niezwykłą konstrukcję zaprojektowała córka Hodży – Pranvera Hodża wraz ze swoim mężem Klementem Kolancim oraz architektami Pirro Vaso i Vladimirem Bregu.

Po zmianach ustrojowych w 1991 roku w piramidzie zaczęło działać centrum konferencyjne i wstawiennicze. W połowie lat 90. otwarto tam dyskotekę, a w 1999 roku stacjonowały w niej oddziały NATO oraz organizacje humanitarne. Jednak lata świetności minęły i przez prawie dwie dekady budynek stał opuszczony. Przez ostatnie lata mieszkańcy korzystali z budynku jako miejsca spotkań. Wspinali się na pochyłe ściany i przesiadywali na nich spędzając wolny czas.

Sytuacja zmieniła się w 2018 roku, kiedy miejscu urzędnicy ogłosili konkurs architektoniczny na projekt przebudowy piramidy i zmiany miejsca w centrum kultury.


Architekci z pracowni MVRD pozostawili oryginalną formę budynku. Gmach został dokładnie wyremontowany, a wnętrze zyskało nową aranżacje. Powstała tam publiczna przestrzeń dostępna dla wszystkich oraz specjalne, kolorowe boksy, w których można organizować warsztaty i wydarzenia. Barwne pudełka znajdują się również wokół piramidy. Połowę powierzchni zarządzać będzie fundacja TUMO Tirana, która będzie tam organizować darmowe zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Tak budynek wyglądał PRZED przebudową:

Atrakcją jest szczyt piramidy. To punkt widokowy na panoramę miasta oraz miejsce, przez które można podpatrywać toczące się w środku życie. Tak zrealizowana przebudowa jest dowodem tego, że z szacunkiem można odnieść się do oryginalnej architektury sprzed lat i dostosować ją do nowych potrzeb.

zdjęcia: Ossip van Duivenbode

źródło: MVRDV

Czytaj też: CiekawostkiMVRDV | Miasto | Albania  | Modernizm | whiteMAD na Instagramie