Plac Cyryla Ratajskiego w Poznaniu będzie przebudowany

To jeden z najważniejszych miejsc w Poznaniu. Plac Cyryla Ratajskiego będzie wyremontowany. Tak może wyglądać.

Projekt koncepcyjny rewaloryzacji zieleni na Placu Cyryla Ratajskiego w Poznaniu przygotował architekt Jacek Bułat. Plany zakładają, że na placu pojawi się więcej roślin, uporządkowana zostanie przestrzeń i pojawią się nowe ławki. Projekt koncepcyjny powstał na wniosek rady osiedla. Zleciło go Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Zmiana zagospodarowania zbiegnie się z planowaną przebudową przystanku tramwajowego, który znajduje się na placu. Przystanek zostanie wydłużony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Problemem placu, który wskazują mieszkańcy są szczury, które tworzą tam swoje siedliska. Minusem są też ogrodzona zieleń i słabe oświetlenie, które niekorzystnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa.

Główną ideą zmian była chęć stworzenia przestrzeni do integracji, rekreacji i odpoczynku mieszkańców w otoczeniu zieleni. Jednym z koniecznych do zaprojektowania elementów był plac, który w przyszłości będzie służył organizacji spotkań z mieszkańcami, otwarć wystaw oraz innych wydarzeń kulturalnych. Kolejnym istotnym założeniem było zwiększenie ilości krzewów kwitnących i kwiatów, które są atrakcyjne od początku wiosny aż po jesień.


Projektanci przygotowali trzy warianty, spośród których wybrano ten określony mianem “Zielonego placu”. Wariant zakłada maksymalizację zieleni w tym miejscu i stworzenie przestrzeni przypominającej niewielki park na środku placu.

To propozycja, która zachowuje wszystkie rosnące już w tej przestrzeni drzewa. Proponuje też rozwiązania nie tylko pożądane przez mieszkańców, ale równocześnie dobre dla środowiska: na terenie placu miałby powstać ogród deszczowy, który wykorzystywałby wody opadowe i korzystnie wpłynąłby na mikroklimat otoczenia, szczególnie latem. To także wariant zapewniający przestrzeń przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Publikowany projekt to tylko koncepcja. Szczegóły przebudowy zostaną jeszcze opracowane. Na start przebudowy mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać. Urzędnicy szacują, że odbędzie się w 2023 roku.

Zastanawiasz się, jak przez lata zmieniał się Plac Cyryla Ratajskiego w Poznaniu? Zobacz autorską publikację Mateusza Markowskiego klikając TUTAJ lub w link pod galerią zdjęć.

Czytaj też: Poznań | Meble miejskie | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

Poznański soceralizm: Plac Cyryla Ratajskiego kiedyś i dziś

źródło: UM Poznań, Jacek Bułat Autorska Pracownia Architektoniczna