Planujesz zakup fotowoltaiki? Zacznij od audytu fotowoltaicznego!

Instalacja fotowoltaiczna to jedno z korzystniejszych finansowo rozwiązań, wpływających pozytywnie na środowisko naturalne. Długoterminowo pozwoli na znaczne oszczędności na rachunkach oraz uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu. Przed kupnem paneli zdecyduj się jednak na specjalistyczny audyt. Na czym on polega?

Montaż instalacji fotowoltaicznej ma wiele korzyści, jednak aby cieszyć się nimi, poszczególne składowe fotowoltaiki powinny zostać prawidłowo dobrane, a następnie właściwie zamontowane. Sprawi to, że fotowoltaika będzie dobrą, przyszłościową inwestycją. Na czym dokładnie polega audyt fotowoltaiczny i dlaczego warto go wykonać?

Od czego zależy efektywność instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika działa na zasadzie poboru energii słonecznej i przekształcania jej na prąd elektryczny, który może następnie zasilić wszystkie urządzenia w gospodarstwie domowym. Aby tak się działo, na panele fotowoltaiczne musi padać maksymalna możliwa ilość promieni słonecznych. Na to zaś wpływa ich prawidłowe ustawienie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ustawienie ich w stronę południową pod kątem 30-40 stopni. Dodatkowo systemy fotowoltaiczne nie mogą być przysłonięte przez wysokie drzewa czy budynki.

Na efektywność fotowoltaiki wpływają także: materiał, z którego wykonano poszczególne moduły, struktura modułów i wykorzystana technologia. Przed kupnem instalacji należy również się dowiedzieć, jaka jej moc będzie niezbędna, aby zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego.

Czym jest audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny umożliwia najkorzystniejszy dla prosumenta dobór instalacji fotowoltaicznej. Składa się z kilku etapów, wśród których wstępnym jest analiza rachunków za prąd i rozmowa z inwestorem odnośnie oczekiwań. Następnie ocenia się możliwości montażowe, zwłaszcza:

  • kształt, powierzchnię i kąt nachylenia dachu;
  • obecność okien dachowych, kominów, jaskółek;
  • orientację połaci dachowych względem stron świata;
  • rodzaj pokrycia dachowego;
  • obecność w pobliżu wysokich drzew i budynków (analiza zacienienia).

To również moment, w którym może zostać podjęta decyzja o rodzaju instalacji fotowoltaicznej – dachowa czy gruntowa. Audyt fotowoltaiczny kończy się wnikliwą analizą przyszłych wydatków. Dowiesz się, jakich cen na rachunkach możesz się spodziewać (z uwzględnieniem podwyżek) oraz za ile lat planowany jest zwrot inwestycji.

Audyt fotowoltaiczny – dlaczego warto?

Dzięki właściwie przeprowadzonemu audytowi dowiesz się, jaki rodzaj fotowoltaiki będzie najkorzystniejszy w Twoim przypadku oraz jaką moc instalacji dobrać, aby zaspokoić potrzeby swojego gospodarstwa domowego. Zostaniesz również poinformowany o poprowadzeniu okablowania oraz szczegółach montażowych. Poznasz koszt zakupu, montażu i utrzymania fotowoltaiki.

Każdy dom jest inny i ma inne wymagania – instalacja powinna więc zostać dobrana indywidualnie. Audyt fotowoltaiczny przeprowadzany jest przez doświadczonego i przeszkolonego specjalistę w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Materiał sponsorowany