Płyta z Placu Wolności w Poznaniu znów lśni. Upamiętnia miejsce przysięgi Powstańców Wielkopolskich!

Płyta z Placu Wolności w Poznaniu powstała w 1988 roku. Autorkami projektu tablicy upamiętniającej miejsce przysięgi Powstańców Wielkopolskich z 26 stycznia 1919 roku są Anna Krzymańska i Jolanta Drzewoska. Tablica została poddana pracom konserwatorskim, które zostały dofinansowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. 

Zakończyły się prace konserwatorskie płyty upamiętniającej miejsce przysięgi Powstańców Wielkopolskich z 26 stycznia 1919 roku. Obiekt wrócił już na plac Wolności. Prace renowacyjne prowadzone były w oparciu o program opracowany przez konserwatora dzieł sztuki. Objęły one między innymi: demontaż obiektu, renowację spękanych płytek kamiennych – wymianę trwale uszkodzonych na nowe, a także montaż oraz impregnację powierzchni. Przeprowadzone prace przywróciły tablicy odpowiednią estetykę oraz zminimalizują przyczyny jej niszczenia w przyszłości.

Tablica umieszczona jest w centralnej części placu, przed budynkiem Arkadii. Jest wykonana z płyt granitu. Zatopiono w niej mosiężne litery, a na narożach umieszczono ozdobne płaskorzeźby przedstawiające krzyż powstańczy. Autorkami projektu z 1988 roku są Anna Krzymańska i Jolanta Drzewoska. Realizacja zadania została współfinansowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. W efekcie płyta z Placu Wolności w Poznaniu znów lśni i przypomina o bohaterstwie i patriotyzmie Powstańców Wielkopolskich.

źródło: UM Poznań / www.poznan.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | Poznań | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie