Nietypowa rzeźba odsłonięta została w październiku 2010 r. na pl. Strzegomskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Współczesnego Wrocław. Rzeźba „Pociąg do nieba” w ostatnich dniach zyskała kolorową iluminację. Jak wam się podoba?
Głównym elementem instalacji jest parowóz typu Ty2-1035, który wyprodukowany został w 1944 r. w zakładach Orenstein&Koppel. Lokomotywa umiejscowiona została na 32 metalowych podkładach, jednak jest ona skierowana ku górze. W sumie rzeźba ma 21 m wysokości i waży 82 tony co sprawia, że jest to największa plenerowa rzeźba miejska w Polsce.
Ustawiona lokomotywa ma symbolizować spełnianie marzeń, przekraczanie niemożliwego. Teraz instalację można oglądać w nowym wydaniu. Niedawno rzeźba „Pociąg do nieba” zyskała nową iluminację. Jak podkreślają przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej, który odpowiada za ten teren, iluminacja jest nie tylko bardziej efektowna, ale także oszczędniejsza i trwalsza.
Architekci Dorota i Kazimierz Śródkowie są autorami biurowca Silver Forum we Wrocławiu, który domyka jeden z fragmentów Placu Strzegomskiego. Władze Wrocławia zgłosiły potrzebę domknięcia pozostałej przestrzeni. Śródkowie wiedząc o idee fixe artysty Andrzeja Jarodzkiego przedstawili pomysł ulokowania pionowo skierowanej lokomotywy w samym sercu placu. Okazało się, że na terenie działki, na której powstał biurowiec w przeszłości funkcjonowały zakłady produkcji taboru szynowego Linke-Hofmann. Pomysł więc wpisał się w historię i symbolikę tej części miasta.

Andrzej Jarodzki jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jarodzki studiował na Wydziale Grafiki. Na swoim koncie ma 28 wystaw indywidualnych oraz 19 zbiorowych. W swojej twórczości artysta zajmuje się głównie malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią i rzeźbą. Lubi też tworzyć obiekty i instalacje. Jedną z nich opisywaliśmy kilka miesięcy temu TUTAJ – to nietypowa barka, która stanęła na jednym z wrocławskich osiedli po to, by mogła zamienić się w las.
źródło: wroclaw.pl, Oficjalny Serwis Turystyczny visitWroclaw.eu
Czytaj też: Rzeźba | Sztuka | Ciekawostki | Wrocław | whiteMAD na Instagramie