fot. visitWroclaw.eu

„Pociąg do nieba” we Wrocławiu największą rzeźbą plenerową w Polsce

Nietypowa rzeźba odsłonięta została w październiku 2010 r. na pl. Strzegomskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Współczesnego Wrocław. Rzeźba „Pociąg do nieba” w ostatnich dniach zyskała kolorową iluminację. Jak wam się podoba?

Głównym elementem instalacji jest parowóz typu Ty2-1035, który wyprodukowany został w 1944 r. w zakładach Orenstein&Koppel. Lokomotywa umiejscowiona została na 32 metalowych podkładach, jednak jest ona skierowana ku górze. W sumie rzeźba ma 21 m wysokości i waży 82 tony co sprawia, że jest to największa plenerowa rzeźba miejska w Polsce.

Ustawiona lokomotywa ma symbolizować spełnianie marzeń, przekraczanie niemożliwego. Teraz instalację można oglądać w nowym wydaniu. Niedawno rzeźba „Pociąg do nieba” zyskała nową iluminację. Jak podkreślają przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej, który odpowiada za ten teren, iluminacja jest nie tylko bardziej efektowna, ale także oszczędniejsza i trwalsza.

Architekci Dorota i Kazimierz Śródkowie są autorami biurowca Silver Forum we Wrocławiu, który domyka jeden z fragmentów Placu Strzegomskiego. Władze Wrocławia zgłosiły potrzebę domknięcia pozostałej przestrzeni. Śródkowie wiedząc o idee fixe artysty Andrzeja Jarodzkiego przedstawili pomysł ulokowania pionowo skierowanej lokomotywy w samym sercu placu. Okazało się, że na terenie działki, na której powstał biurowiec w przeszłości funkcjonowały zakłady produkcji taboru szynowego Linke-Hofmann. Pomysł więc wpisał się w historię i symbolikę tej części miasta.

fot. Zielony Wrocław

Andrzej Jarodzki jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jarodzki studiował na Wydziale Grafiki. Na swoim koncie ma 28 wystaw indywidualnych oraz 19 zbiorowych. W swojej twórczości artysta zajmuje się głównie malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią i rzeźbą. Lubi też tworzyć obiekty i instalacje. Jedną z nich opisywaliśmy kilka miesięcy temu TUTAJ – to nietypowa barka, która stanęła na jednym z wrocławskich osiedli po to, by mogła zamienić się w las.

źródło: wroclaw.pl, Oficjalny Serwis Turystyczny visitWroclaw.eu

Czytaj też: Rzeźba | Sztuka | Ciekawostki | Wrocław | whiteMAD na Instagramie