Podwieszana ścieżka rowerowa w Białymstoku

Podwieszana ścieżka rowerowa w Białymstoku już gotowa!

Podwieszana ścieżka rowerowa w Białymstoku została oddana do użytku. Zaprojektowano ją tak, by ominąć korzenie pobliskich drzew, dzięki czemu udało się uniknąć ich uszkodzenia, co mogłoby prowadzić do obumarcia roślin. Więcej o samej budowie przeczytacie w naszym poprzednim artykule na ten temat, klikając TUTAJ 

To innowacyjne rozwiązanie w skali kraju jest jednym z elementów większego projektu, który objął budowę ścieżki rowerowej w centrum Białegostoku wzdłuż ulic: Kaczorowskiego, Rynek Sienny, Marjańskiego i Kalinowskiego (od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego i Waszyngtona do ul. Grochowej).


“Podwieszana ścieżka rowerowa w Białymstoku wraz z chodnikiem ochrania systemy korzeniowe kasztanowców rosnących wzdłuż ulicy Kalinowskiego. Konstrukcja ma długość 30 m i 4 m szerokości. Nawierzchnia z betonowych płyt wspiera się na palisadzie z betonowych bloczków, co odciąża korzenie drzew. Przejażdżka tą bezpieczną dla drzew ścieżką, w cieniu pięknych kasztanowców, to czysta przyjemność.” – czytamy na stronie Urzędu Miasta

W ramach inwestycji wykonawca wybudował 0,7 km ścieżki rowerowej i pieszo-rowerowej, (w tym 30 m ścieżki o konstrukcji podwieszanej), chodniki i sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic: Kaczorowskiego, Wyszyńskiego i Waszyngtona oraz posadził zieleń. Koszt inwestycji to ponad 640 tys. zł.

W trakcie realizacji są w Białymstoku także ścieżki i ciągi pieszo-rowerowe w innych lokalizacjach, m.in. na Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego, ulicy Depowej i Słonecznej. A w najbliższym czasie Miasto rozpocznie rozbudowę infrastruktury rowerowej na ulicach Łomżyńskiej, Bohaterów Monte Cassino, Św. Rocha, Raginisa oraz w przejściu podziemnym pod torami PKP – wraz z rozbudową ulic Kolejowej i Zwycięstwa.

W Białymstoku jest prawie 160 km dróg rowerowych i ścieżek pieszo-rowerowych. Białystok jest jednym z liderów rozwoju infrastruktury rowerowej w Polsce.

Czytaj też: Ekologia | Architektura w Polsce | Białystok  | Ciekawostki | Komunikacja miejska

źródło: Agnieszka Błachowska / www.bialystok.pl
tekst: Agnieszka Błachowska / Adam Zys
zdjęcia: Urząd Miasta Białystok / https://www.facebook.com/bialystokUM/

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły