Pokazuje czas bez przerwy. Nowy zegar słoneczny w Krakowie

Zegar słoneczny zaprojektował Alek Rokosz. Jego oficjalne odsłonięcie nastąpi 18 listopada na pl. Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie. ZS24 to zegar słoneczny, który jest napędzany światłem. Choć mierzy godziny, to jego głównym zadaniem jest uświadomienie, jak szybko mijają chwilę oraz pozwolenie na zatrzymanie się i docenienie, jak cenny jest czas.

Już nikt nie patrzy na zegary miejskie. Dlaczego podnosić wzrok skoro najdokładniejszy czas atomowy możemy sprawdzić sięgając  do własnej kieszeni? Zegar na zabiegany XXI wiek powinien przede wszystkim uświadomić upływ mijającego czasu – mówi autor zegara Alek Rokosz.

24-godziny Zegar Słoneczny ZS24 to zegar słoneczny w wersji 2.0. Tak jak klasyczny zegar słoneczny pokazuje upływ czasu na podstawie pozornego ruchu słońca i rzucanego przez nie cienia. Jednak wprowadzone zostało kilka unowocześnień.

W ciągu dnia instalacja aktywnie kumuluje energię słoneczną, aby  po zmroku oddać ją w jej najbardziej naturalnym stanie – w formie  wiązki światła. Kiedy gaśnie słońce i znika cień gnomonu, w jego miejsce pojawia się promień światła, kontynuuje wędrówkę po tarczy pokazując dokładną godzinę słoneczną. Sfera umieszczona na czubku gnomona to symboliczne miniaturowe słońce. Rozświetla się ona własnym światłem, kiedy prawdziwe słońce zachodzi za horyzont. Świetlista kula unosi się w powietrzu i jak ognik przyciąga uwagę przechodniów.  

Precyzyjny mechanizm lasera, odpowiedzialny za emisję promienia świetlnego i jego ruch wokół zegara zgodnie z czasem słonecznym,  został bezpiecznie umieszczony pod obręczą zegara.  


Zegar składa się z kilku demontowalnych części, co ułatwia jego transport. Gnomon, z racji swojej unikalnej, organicznej formy został  odlany, a płyty tarczy wycięte laserowo w brązie. Dzięki wykorzystaniu brązu udało się otrzymać piękny ciemny odcień zegara z naturalnym niebieskawym przebarwieniem. Dodatkowo jest to metal szlachetny, który dobrze zniesie próbę czasu i warunki atmosferyczne. W kontraście do patynowanego brązu wprowadzono także elementy ze złotego, polarowanego mosiądzu, które jak promienie słońca, ożywiają tarczę zegara. Oba te stopy są także odniesieniem do materiałów starego Krakowa.  

projekt: Alek Rokosz (www.alekrokosz.com)

Czytaj też: Kraków | Ciekawostki | Detal | Technologia | Metal | whiteMAD na Instagramie