Pola Negri
Fot. Łukasz Rudecki

Mural z Polą Negri ozdobił kamienicę w Sosnowcu. Powstał w hołdzie gwiazdy kina

Na elewacji kamienicy przy ul. Kołłątaja 5 w Sosnowcu powstał mural, z którego zerka gwiazda kina – Pola Negri. Artystka mieszkała na początku lat 20. XX w. budynku stojącym vis-à-vis muralu. Wykonali go Paweł Witkowski i Łukasz Rudecki na zamówienie Wspólnoty Mieszkaniowej Kołłątaja 5.

Naścienna praca powstała na podstawie obrazu Tadeusza Styki „Portret Poli Negri” sprzed 1930 roku. Wybrane dzieło spełnia kilka kryteriów, którymi twórcy kierowali się w wyborze. Główną przesłanką była postać Poli Negri. Chodziło o uświetnienie pamięci aktorki oraz przybliżenie historycznego tła ulicy. Drugim kryterium jest walor dziedzictwa kulturowego.

Pola Negri na ścianie budynku. Fot. Paweł Witkowski i Łukasz Rudecki


Obraz Tadeusza Styki doskonale ukazuje wielką aktorkę w wieku bliskim czasu, gdy była mieszkanką Sosnowca. Styka był jednym z najwybitniejszych ówcześnie żyjących portrecistów i jak nikt inny oddał roziskrzoną i temperamentną naturę gwiazdy Hollywood. Jego dzieło jest wybitnym reprezentantem sztuki polskiej i znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Artyści, którzy wykonali pracę są znani zarówno z własnej twórczości, działalności dydaktycznej i na rzecz kultury, jak i murali zdobiących liczne polskie miasta. Łukasz Rudecki oraz Paweł Witkowski są pracownikami Uniwersytetu Radomskiego. Ich działalność opiera się na idei wprowadzenia sztuk pięknych z muzealnych salonów na przestrzenie ulic. Misja jest podparta wolą utrwalania dziedzictwa kulturowego w polskim społeczeństwie, stawiając pomost ponad różnicami społecznymi i edukacyjnymi.

Twórcy i pomysłodawcy muralu. Fot. Paweł Witkowski i Łukasz Rudecki

Jestem przekonana, że mural będzie stanowił nie tylko niezwykłą dekorację przestrzeni miasta, ale także zainspiruje do poznania historii fascynującej aktorki i wybitnego artysty, który ją sportretował w swej paryskiej pracowni. Pola Negri zadziornie zerka przez ramię na okna swego dawnego mieszkania. Krótki okres pierwszego małżeństwa artystki jest dobrze znany mieszkańcom adresu Kołłątaja 4. Wielka aktorka wygrała swój los, do którego krokiem był czas tu spędzony. Zachęcamy do zapoznania się z tą opowieścią! Jesteśmy bardzo dumni, że oddaliśmy mieszkańcom miasta Sosnowiec ten piękny mural! – mówi Dagmara Giej-Rusnak, jedna z pomysłodawców muralu oraz mieszkanka wspólnoty Pola Negri House. Drugim pomysłodawcą jest Krzysztof Rusnak.

Źródło: Archiwum Pawła Witkowskiego i Łukasza Rudeckiego

Zobacz również: Murale | Malarstwo | Kamienica | Grafika | Elewacja