Pole Mokotowskie

Pole Mokotowskie w nowej odsłonie. Zakończyła się metamorfoza jednego z największych parków w Warszawie

Pole Mokotowskie znów otwarte! Zakończyła się modernizacja jednego z największych warszawskich parków. Dzięki unijnej inwestycji ten ponad 70-hektarowy teren stał się jeszcze bardziej zielony i naturalny, a mieszkańcy zyskali nowe miejsca do rekreacji i wypoczynku.

Park Pole Mokotowskie znów jest w pełni otwarty dla mieszkańców! Zakończyła się ogromna metamorfoza jednego z największych parków w Warszawie. Najważniejszym elementem inwestycji było rozbetonowanie i zazielenienie dużego stawu oraz przygotowanie w parku zupełnie nowego układu wodnego, pełnego roślinności i dzikiej przyrody. Poza nowymi nasadzeniami w odnowionym parku jest jeszcze więcej możliwości do uprawiania sportu i rekreacji. Utworzono przyjazne miejsca do wypoczynku, dbając o tamtejszą przyrodę i zbiorniki wodne.

Pole Mokotowskie


Jedną z głównych zmian w parku była naturalizacja stawów. Zamiast 16 tys. mkw. betonu znajduje się tam teraz nowy układ wodny z roślinnością szuwarową, która nie tylko zachwyca wyglądem, ale też zapewnia schronienie tamtejszym zwierzętom. Skomplikowania technologia oczyszczania wody z zanieczyszczeń pozwoli na zachowanie stabilnego ekosystemu, a zamknięty system jej obiegu w zbiorniku głównym sprawi, że będzie on cieszył mieszkańców przez cały rok. Dużo bardziej atrakcyjny stał się również teren wokół stawu – mieszkańcy mogą tam spacerować po drewnianych podestach i mostkach lub odpocząć na wygodnych siedziskach. Nowy wygląd zyskały też nowe stawy. Poza nasadzeniami pojawiły się tam także miejsca do wypoczynku. Usunięty ze stawów i pokruszony beton został użyty m.in. do uformowania wałów wygłuszających park od strony ul. Wawelskiej. Powstałe w ten sposób górki obsiano trawą.

W parku pojawiło się jeszcze więcej zieleni. Wśród posadzonych drzew znalazły się m.in. lipy srebrzyste i szerokolistne, topola szara, jarzęby pospolite i klon jawor. Przybyło też kilkanaście tysięcy innych roślin: krzewów, bylin, pnączy i roślin cebulowych. Wysiano łąki kwietne i założono trawniki. Nową zieleń można podziwiać m.in. w ogrodach biocenotycznym i sensorycznym. Pierwszy z nich powstał w centralnej części parku, na zrekultywowanym terenie po dawnej bazie MPO. Uformowane tam górki i niecki pełnią funkcję ogrodów deszczowych, powstał też drewniany podest meandrujący wśród zieleni i altany. Ogród sensoryczny z djembasem, tipi, kamieniami wspinaczkowymi i betonowymi leżakami utworzono natomiast przy placu zabaw przy ul. Leszowej. W odnowionym parku jest jeszcze więcej możliwości do uprawiania sportu. W śródmiejskiej części, na tyłach Politechniki Warszawskiej, powstała strefa z przeszkodami do ewolucji dla rolkarzy. W parku pojawiła się też nowa siłownia plenerowa, stojaki na rowery, chwiejna równoważnia czy naturalne elementy do rekreacji, np. pniaki do wspinaczki. W ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego utworzono nową ścieżkę dla biegaczy. Jej trasa biegnie od restauracji Jeff’s do zbiornika wodnego. Przy samej restauracji powstał też nowy plac z zadaszeniem.

W śródmiejskiej części Pola Mokotowskiego spektakularną zmianę przeszedł teren wokół fontanny, gdzie ułożono ozdobne płyty z labradorytu. W południowej części fontanny powstała nowa niecka z zamgławiaczami i siedziska nawiązujące stylem do pozostałych mebli w parku. W parku nie zabrakło nowych ławek i platform do siedzenia, pojawiły się też nowe latarnie i kosze na śmieci. Postawiono dwie toalety automatyczne. Podczas inwestycji nie zapomniano o zwierzętach. W ochockiej i śródmiejskiej części parku zbudowane zostały dwa oczka wodne dla czworonogów, a na polanach ustawiono hotele dla owadów.

Projekt przebudowy parku wykonała pracownia WXCA, wykonawcą była firma Inmel. Proces inwestycyjny nadzorował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Modernizacja parku Pole Mokotowskie uwzględnia elementy objęte dofinansowaniem w ramach projektu „Rozwój i uporządkowanie terenów zieleni wraz z elementami rekreacyjnymi na terenie Parku Pole Mokotowskie, Parku Żeromskiego oraz Parku Ogrody Kosmosu w Warszawie” współfinansowanego przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Pole Mokotowskie to kompleks parkowy położony na terenie trzech dzielnic: Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia. Pierwotnie, w XIX w., był poligonem wojskowym leżącym między ówczesną Warszawą, a Mokotowem. Następnie był wykorzystywany jako lotnisko i miejsce imprez sportowych oraz sukcesywnie zabudowywany, zwłaszcza na obrzeżach, co zmniejszyło otwartą powierzchnię z ok. 200 ha do ok. 70 ha. Ostatecznie został włączony do Warszawy w 1916 roku, podczas okupacji niemieckiej, jako cześć zniesionej gminy Mokotów. W drugiej połowie XX w. utrwalił się jego charakter jako parku miejskiego. Rozdzielony jest na dwie nierówne części biegnącą południkowo aleją Niepodległości. Od 1988 park na obszarze Pola Mokotowskiego formalnie nosi nazwę parku im. Józefa Piłsudskiego.

Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły