Wydział Chemiczny PWr, fot. pawulon, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Politechnika Wrocławska będzie kształcić ekspertów od recyklingu

Politechnika Wrocławska uruchomiła rekrutację na urban mining – inżynierię recyklingu. Kierunek będzie realizowany przy współpracy dwóch wydziałów i będzie koncentrować się na praktyczne zdobywanie wiedzy we współpracy z przedsiębiorstwami. Absolwenci będą specjalistami od pozyskiwania cennych surowców ze zużytych sprzętów i produktów, które dziś najczęściej traktowane są jako odpady.

Studia będą odbywać się w ramach Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Na pierwszy rok studiów przyjętych zostanie 30 osób.

Kwestia skutecznego recyklingu surowców wtórnych ma coraz większe znaczenie. Wszystkie urządzenia stworzone przez człowieka z powodzeniem można rozebrać i pozyskać z nich surowce, które zostaną wykorzystane ponownie. Wśród nich są tak cenne surowce jak fosfor czy metale ziem rzadkich.

Produkujemy i wytwarzamy coraz więcej rzeczy i szybko się ich pozbywamy, a przecież surowców w środowisku naturalnym nam nie przybywa, a ubywa i to w bardzo szybkim tempie. Niektóre surowce są już na wyczerpaniu lub ich złoża są trudnodostępne przy obecnych technologiach – mówi dr hab. inż. Justyna Górniak-Zimroz, prof. uczelni z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.

Dlatego chcemy uczyć studentów poszukiwania cennych złóż wszędzie tam, gdzie człowiek pozostawił ślad swojej działalności. Trzeba wiedzieć, gdzie znaleźć takie surowce, jak je wydobyć i jak dalej wykorzystać. Tacy specjaliści są teraz ogromnie poszukiwani na rynku pracy – podkreśla dr hab. inż. Agnieszka Saeid, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego.

Studenci kierunku będą mieć zajęcia między innymi z zagadnień fizycznych, fizykochemicznych, chemicznych i biologicznych metod przerobu odpadów, inżynierii procesowej, metod identyfikacji strumieni odpadów i oceny potencjału surowcowego czy narzędzi oceny cyrkularności.

Już na pierwszym roku studiów prowadzone będą zajęcia urban mining – co można tłumaczyć jako użyteczność odpadów. Zajęcia te będą miały charakter wprowadzający – co tydzień uczestnicy kursu będą spotykać się z innym prowadzącym. Ogólny kurs ma ułatwić studentom w podjęciu decyzji o obraniu ścieżki, w której chcieliby się specjalizować.


Prace magisterskie, nad którymi będą pracować studenci będą dotyczyć opracowania metody odzyskiwania konkretnego surowca – od identyfikacji potencjału surowcowego, poprzez wybór procesu przetwórczego i projekt procesowy, aż po studium wykonalności.

Cały proces będzie musiał spełniać wytyczne gospodarki o obiegu zamkniętym, zeroodpadowej i niskoemisyjnej – informuje Politechnika Wrocławska.

Studenci będą mogli pracować nad pracą magisterską wspólnie z wybraną firmą, która specjalizuje się w odzysku surowców. Chętni mogą aplikować na kierunek do 20 lipca.

źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj też: Wrocław | Ekologia | Edukacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie