Polscy projektanci tworzą meble z odpadów

Zaskakujące i użyteczne. Odzyskane z odpadów. Z myślą o człowieku i środowisku. Recykling to dzisiaj słowo klucz, czy chwilowy trend? Dzięki polskim projektantom powstają produkty, które śmiało można uznać za nowoczesny recykling. Oto kilka najciekawszych.

Z raportu KPMG „Rynek meblarski w Polsce” wynika, że wartość produkcji sprzedanej przemysłu meblarskiego w Polsce w 2016 roku wyniosła 42 mld zł. Prognozy wskazują, że do 2020 roku zwiększy się o ponad 18 proc. i wyniesie prawie 50 mld zł. Polska jest czwartym największym eksporterem mebli na świecie, więcej eksportują jedynie Chiny, Niemcy i Włochy. Pojawia się jednak pytania dotyczące konsumpcjonizmu i szacunku dla środowiska. Wielu producentów, również polskich ma wdrożone procedury ochrony środowiska, wykorzystywania odpadów poprodukcyjnych i to jest potwierdzenie, że świadomość dotycząca naszego wpływu na otoczenie jest duża.

Światowy rynek zalewają coraz to nowsze produkty. Taśmy produkcyjne wielkich firm działają non stop, zużywając przy tym ogromne ilości energii. Niestety, ale marnotrawstwo stało się symbolem XXI wieku – zwłaszcza kiedy nie mamy umiaru w konsumpcjonizmie. Projektanci, ekolodzy zaczęli szukać rozwiązania. Odkryto recycling, który już stał się trendem, inspiracją i sposobem na życie. Trzeba przyznać, że do Polski trafił z dużym opóźnieniem, ale powoli zyskuje na znaczeniu. Polski design pokochał recycling, upcycling i wszystko, co eko. Projektanci tworzą według zasady 3R – reduce, reused, recycle.

Polscy projektanci udowadniają, że designowi po drodze z ekologicznym myśleniem. I nie chodzi tylko o recykling materiałów, ale i podejścia do projektowania. Polscy artyści coraz częściej sięgają po materiały z odzysku. Bo są tanie i dostępne. Ale także dlatego, że design recyclingowy zaczyna być w Polsce modny. Jednakże designerom nie wystarcza już wykorzystywanie surowców wtórnych – na ich bazie projektują przedmioty, których jakość daleko przerasta materiały, z jakich zostały wykonane – mówi Małgorzata Stasinowska, właścicielka sklepu GOOD INSIDE, w którym można znaleźć produkty o proekologicznym charakterze.

Przykładem jest tutaj marka REC.ON, której produkty wykonane są ręcznie z materiałów pochodzących z recyklingu (zużyte części samochodowe oraz drewno z odzysku). W REC.ON Studio powstaje nowoczesny i proekologiczny design. Znajdziemy tutaj loftowe lampy i industrialne dodatki stworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Możemy wybierać wśród wielu niepowtarzalnych modeli lamp wiszących, stojących, kinkietach.

Paulina i Bartek Bieleccy – założyciele marki REC.ON

Z kolei MP Project sięga po… felgi samochodowe! W tej pracowni z felg powstają pufy, hokery oraz designerskie stoliki.To dobra propozycja zarówno dla osób, które lubią trend upcyklingu i eko design ale także mogą być fanami motoryzacji. Projektantką i właścicielką MP Project jest Milena Tyczyńska, której projekty wywodzą się z myślenia o ekologii.

Milena Tyczyńska – projektantka i właścicielka, MP Project

Stare materiały wykorzystuje też Mobler Design. Marka sięga bowiem po drewno, które wielu uznałoby już za zużyte. Mobler Design to mała, rodzinna firma, która stolarstwem zajmuje się od trzech pokoleń. Zapoczątkował to dziadek Konrada Dębowca, który dziś jest projektantem i właścicielem marki.

Konrad Dębowiec –  projektant i właściciel, Mobler Design

Przykładów na upcykling pewnie w niedalekiej przyszłości będzie coraz więcej. Wyzwala on nie tylko w projektantach ogromne połacie kreatywności lecz rówież we wszystkich tych, którzy potrafią samodzielnie zrobić „coś” z niczego. I tak jak jeszcze kiedyś byłby to obciach, dziś jest to bardzo w modzie.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły