Polska firma Baleen i ich okulary zaprojektowane z pasji do architektury

Baleen to polska rodzinna marka okularów przeciwsłonecznych stworzona z pasji do tego co piękne – sztuki, architektury i filmu. Maria, Tadeusz i Maciej, który tworzą Baleen połączyli swoją wrażliwość i doświadczenie w tych dziedzinach, żeby zaproponować produkt ponadczasowy o najwyższej jakości i przemyślanym dizajnie.

Kolekcja okularów Baleen jest stworzona z dbałością o każdy szczegół – nic nie jest tu przypadkowe. Forma inspirowana jest architekturą, zachowana jest produkcja zrównoważona, a wrażenie robią detale sygnowane i wykonane z 22 karatowego złota, a oryginalne dedykowane etui jest szyte ręcznie w Polsce z miękkiej włoskiej skóry. Wszystkie modele są produkowane i wykańczane ręcznie we Francji, Włoszech i Japonii.

Okulary produkowane są w limitowanych nakładach z acetatu Mazzuccheliego. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Acetat jest wykonywany z włókien roślinnych pozyskiwanych z materiałów pochodzących z recyklingu, co czyni go materiałem poddającym się biodegradacji. Jego włoski producent – marka Mazzucchelli, specjalizuje się w tradycyjnym rzemiośle i posiada ponad stuletnie doświadczenie.

Jednak tym co najbardziej wyróżnia produkty Baleen jest ich forma. Twórcy również w tym przypadku sięgają po nieoczywiste inspiracje. Za każdym modelem i jego nazwą, niczym w filmie, kryje się konkretna historia i architektura, do której odkrywania jesteśmy zachęcani.

Model De Young inspirowany jest odważną strukturą muzeum z San Francisco. Taitō, czyli jedna z tokijskich dzielnic, a dokładniej pawilon architekta Hiroshiego Nakamury posłużył do stworzenia modelu o tej samej nazwie. Central Park – tu może nikogo nie zaskoczymy, że chodzi o nowojorski park, ale zaskakujące jest przełożenie znajdującego się w jego pobliżu muzeum Guggenheima projektu Franka L. Wright’a na oprawę klasycznych, a jednak niebanalnych oprawek okularów. Bolzano natomiast nawiązuje do odważnej architektury Zahy Hadid z włoskiego regionu Trydentu, a za sprawą Quatre Carreres przeniesiemy się do walenckiej dzielnicy, którą charakteryzuje strzelista architektura.


Jeśli ktoś odczuwa brak słonecznych miejsc to retro dizajn Niterói symbolicznie pozwoli odbyć podróż do Brazylii i projektu Oskara Niemeyer’a. Ale to nie wszystko – Baleen posiada w swojej ofercie model Dirickz – minimalistyczną oprawkę inspirowaną modernistyczną willą z Rhode-Saint-Genèse czy Montjuïc inspirowany ikoną architektury, barcelońskim pawilonem Miesa van der Rohe.

Baleen zaskakuje formą, jakością oraz ponadczasowością swoich produktów. Czas spojrzeć na świat przez architektoniczne okulary! Więcej informacji na stronie baleeneyewear.pl oraz w butikach stacjonarnych w Warszawie przy ul. Mokotowskiej 46a i w gdańskim Pop Concept.

źródło: Baleen

Czytaj też: Minimalizm | Detal | Polscy projektanci | Moda | whiteMAD na Instagramie