Lublin, fot. Makil96, Pixabay

Polskie miasta walczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Poznaliśmy listę czterech miast, które walczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Na tak zwanej shortliście znalazły się Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.

Wcześniej o tytuł ESK 2029 ubiegało się 12 miast. Oprócz finałowej czwórki rozważano kandydatury: Bydgoszczy, Jastrzębia-Zdroju, Kielc, Opola, Płocka, Pszczyny, Rzeszowa i Torunia. W dniach 24-26 października w Warszawie odbywały się rozmowy preselekcyjne z przedstawicielami dwunastu miast. Dziś poznaliśmy finałową czwórkę.

Lublin znalazł się w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. (…)Przed nami drugi etap konkursu i wiele pracy. Wierzymy, że otrzymanie tytułu może wzmocnić pozycję Lublina, jako ważnego ośrodka kulturalnego w Europie oraz otworzy nowe możliwości współpracy i wymiany doświadczeń z innymi miastami na całym kontynencie. W procesie ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin będzie kontynuował wspieranie artystek i artystów, prace nad rozwojem infrastruktury kulturalnej oraz innowacyjnymi projektami, które promują współpracę międzynarodową i wymianę kulturalną – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wyboru tak zwanej shortlisty dokonali eksperci. To dziesięć osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miasta, które zakwalifikowały się do finałowego etapu mają teraz kilka miesięcy, by uzupełnić wnioski.

Ratusz w Kołobrzegu, fot. NeonFor, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Mamy to! Przed momentem ogłoszono jakże miłą dla nas wszystkich wiadomość, że przechodzimy do II etapu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Nie będę ukrywał ogromnej dumy z Bielska-Białej, mieszkańców oraz wspaniałego zespołu ESK2029. Po pół roku bardzo wytężonej pracy, w którą zaangażowało się ponad tysiąc osób, po wielu spotkaniach, panelach dyskusyjnych i warsztatach możemy ogłosić sukces. Nie byłoby go gdyby nie współpraca z Wami drodzy bielszczanie. Jestem dumny, że zawsze czynnie bierzecie udział w tworzeniu fantastycznego dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego miejsca na ziemi – cieszy się prezydent miasta Bielsko-Biała Jarosław Klimaszewski.

Selekcję finałową ESK 2029 i ogłoszenie zwycięskiego miasta zaplanowano w połowie 2024 r. Wtedy ponownie zbierze się panel ekspercki i wyłoni jedno, które w 2029 roku będzie Europejską Stolicą Kultury.

źródło: UM Lublin, UM Bielsko-Biała

Czytaj też: Lublin | Katowice | Ciekawostki | Kultura | Miasto | whiteMAD na Instagramie