Rzeźba Franciszka Pieczki

Wybitny aktor i wielki Ślązak: pomnik Franciszka Pieczki stanął w jego rodzinnym Godowie

Pomnik Franciszka Pieczki stanął na skwerku przy szkole podstawowej pod jego patronatem. Wybitny aktor pochodził ze śląskiej miejscowości Godów, gdzie znalazł kolejne upamiętnienie za swój wkład w polską kulturę i film. Autorem rzeźby artysty jest Bogumił Burzyński.

Wójt Godowa, Mariusz Adamczyk, w porozumieniu z Prezydentem Katowic, Marcinem Krupą, dla upamiętnienia Franciszka Pieczki w jego rodzinnej miejscowości zainicjował wykonanie monumentu podkreślając szczególny szacunek wobec wybitnego aktora, honorowego obywatela Godowa.

Franciszek Pieczka. Fot. Krzysztof Sielicki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Rzeźba Franciszka Pieczki


“Projekt rzeźby konsultowałem z rodziną Pana Franciszka, głównie synem Piotrem, podczas ich wizyty w pracowni. Impulsem do pomysłu była lektura ostatniego wywiadu-rzeki autorstwa Dariusza Domańskiego, który ukazał się w formie albumu. Znalazłem w nim odpowiedź na pytanie, czy czegoś żałuje. Pan Franciszek stwierdził, że może tego, że nie zagrał Hamleta… To była dla mnie podpowiedź” – mówi Bogumił Burzyński, autor rzeźby.

Rzeźba Franciszka Pieczki

Popiersie wielkiego Ślązaka ustawione jest na przesuniętych granitowych blokach tworzących kompozycję pionowych rytmów zapisanych najważniejszymi rolami Franciszka Pieczki. Napisy były konsultowane z rodziną i biografem a zarazem przyjacielem aktora, Dariuszem Domańskim. Jak zaznacza rzeźbiarz, było to dla niego bardzo ważne. Napisy, przechodząc przez krawędzie, zmiękczają bryłę i spełniają również funkcję edukacyjną. Popiersie z kamiennymi blokami tworzą postać – jest tu i kotara, jest też kostium z charakterystycznym gestem dłoni Franciszka Pieczki. Maska, którą trzyma w prawej dłoni nawiązuje do teatru klasycznego, greckiego, do symbolu teatru (maski dramatycznej i komicznej), do gestu kojarzonego z Hamletem. Przypomina o życiowym wyborze Aktora, co podkreślono laurową koroną, wieńcem, na który zasłużył kunsztem aktorskim i przykładnym życiem.

Rzeźba Franciszka Pieczki

Franciszek Maksymilian Pieczka (ur. 18 stycznia 1928 w Godowie, zm. 23 września 2022 w Warszawie) był polskim aktorem filmowym, teatralnym, telewizyjnym i radiowym. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego i Odrodzenia Polski. Odtwórca blisko 450 ról dramatycznych i komediowych, w tym Gustlika w serialu Czterej pancerni i pies. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim, Wojciechem Jerzym Hasem, Andrzejem Wajdą i innymi. Został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu w Aleksandrowie. Uroczystości miały charakter państwowy, uczestniczył w nich prezydent RP.

Źródło: Bogumił Burzyński

Czytaj też: Rzeźba | Ciekawostki | Historia | Kamień | whiteMAD na Instagramie

Temat: Wybitny aktor i wielki Ślązak: pomnik Franciszka Pieczki stanął w jego rodzinnym Godowie