The Line w Arabii Saudyjskiej

Porażka Line City? Miało być 170 kilometrów, będą zaledwie 2 kilometry.

Line City w Arabii Saudyjskiej okaże się porażką? A może sukcesem, ale osiągniętym nieco później? Te pytania zadaje sobie po publikacji seriwsu Bloomberg świat architektury. Jak donosi amerykańska stacja, powołują się na źródła związane z inwestorem, projekt okazał się znacznie bardziej kosztowny i skomplikowany niż to początkowo zakładano. Problemem stało się również finansowanie.

Line City w Arabii Saudyjskiej – założenia 

The Line, czyli linearne miasto na pustyni w Arabii Saudyjskiej zostało zapowiedziane już kilka lat temu. Ten niezwykle interesujący projekt był potwierdzony i promowany osobiście przez Jego Wysokość Księcia Koronnego Mohammeda bin Salmana, który jednocześnie jest dyrektorem generalnym inwestycji, a także następcą tronu Arabii Saudyjskiej. W 2021 roku, gdy prezentowano wstępne założenia, książe Salman w taki sposób komentował projekt:

“Przedstawiam wam THE LINE, miasto o długości 170 km, które chroni 95% przyrody na obszarze NEOM, bez samochodów, bez ulic i bez emisji dwutlenku węgla.” – mówił książę koronny Mohammed bin Salman

 

Linearne miasto The Line – nowe wizualizacje

Mohammed bin Salman, następca tronu i prezes zarządu NEOM (spółka, która zajmuje się budową miasta), przedstawił nieco później nowe wizualizacje miasta The Line, które zapewniają bardziej szczegółowy wgląd w najważniejsze cechy pierwszego pionowego miasta na świecie. Miasto powstanie w prowincji Tabuk w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Inteligentne, linearne  miasto będzie miało zaledwie 200 metrów szerokości, ponad 170 kilometrów długości i powstanie 500 metrów nad poziomem morza.

“Podczas uruchomienia THE LINE w ubiegłym roku zobowiązaliśmy się do rewolucji cywilizacyjnej, która stawia człowieka w centrum w oparciu o radykalną zmianę planowaniu miasta. Opublikowane dziś projekty pionowo-warstwowych społeczności miasta rzucą wyzwanie tradycyjnym płaskim, poziomym miastom i stworzą model ochrony przyrody i poprawy jakości życia ludzi. THE LINE analizuje wyzwania, przed jakimi stoi ludzkość w życiu miejskim, i analizuje alternatywne formy życia. powiedział Jego Wysokość Mohammed bin Salman

The Line ma być miastem całkowicie pozbawionym dróg, samochodów i emisji spalin. Docelowo na 34 kilometrach kwadratowych zamieszka milionów, co jest wynikiem bezprecedensowym w porównaniu innymi miastami o podobnej przepustowości. Miasto ma być w 100 proc. zasilane energią odnawialną, a zdrowie i dobre samopoczucie ludzi mają mieć pierwszeństwo przed transportem i infrastrukturą.

Najważniejsze udogodnienia mają być zawsze w odległości 5 minut pieszo, a całe, długie na 170 kilometrów miasto pokonamy pociągiem w ciagu 20 minut. The Line zaoferuje nowe podejście do planowania urbanistycznego opiera się na idei warstwowania funkcji miasta w pionie, jednocześnie umożliwiając ludziom płynne poruszanie się w trzech wymiarach (pionowym, poziomym lub poprzecznym),co wpisuje się w tzw. koncepcję Zero Gravity Urbanism. Parki publiczne i deptaki, szkoły, domy mieszkalne i miejsca pracy ułożone pionowo, dzięki czemu obywatele mogą poruszać się bez wysiłku i zaspokoić wszystkie codzienne potrzeby w ciągu kilku minut. Zewnętrzna część miasta pokryta będzie lustrzaną fasadą, która nadaje mu niepowtarzalny charakter i pozwala mu stapiać się naturą.

Według planów w 2030 roku miasto miało być gotowe, a na jego terenie miało zamieszkać ponad 1,5 milionów mieszkańców, a dalej z biegiem lat liczba ta miała wzrosnąć nawet do 9 milionów mieszkańców. Jak wskazuje Bloomberg, termin oraz założenia są jednak nierealne.

Porażka Line City, czy tylko opóźnienie?

Jak donosi Bloomberg Line City nie ma szans na zrealizowanie założonych celów. Zdaniem dziennikarzy amerykańskiego serwisu według planów w 2030 roku miasto miało zamieszkiwać 1,5 miliona mieszkańców, natomiast obecne plany okrojono do 300.000 mieszkańców w roku 2030. Jeszcze większą redukcję przejdzie samo miast0, które docelowo miało osiągnąć 170 kilometrów długości. Obecnie mówi się o tym, że w 2030 roku miasto będzie długie na niecałe 2,5 kilometra. To zaledwie ułamek całej inwestycji. Jak wskazuje Bloomberg, posiłkując się dokumentami, do których dotarł, pierwsi wykonawcy inwestycji ściągają swoich pracowników z placu budowy. Zdaniem ekspertów problemem jest nie tylko poziom skomplikowania projektu, ale także sytuacja finansowa, na którą wpłynęła sytuacja na rynku ropy naftowej.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Technologia | Miasto | Zieleń |

źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-04-05/saudis-scale-back-ambition-for-1-5-trillion-desert-project-neom 
źródło: NEOM (https://www.neom.com/en-us) / wizualizacje: (https://www.neom.com/en-us)