Porcelanowy rynek w Ćmielowie został otwarty! Wypełniły go ogromne filiżanki

Porcelanowy rynek w Ćmielowie został udostępniony mieszkańcom. Słynne z porcelany miasto chce podkreślić swoje dziedzictwo, dlatego na rynku ustawiono meble miejskie w formie ogromnych siedzisk-filiżanek, a w centralnym punkcie zamontowano fontannę z dużym imbrykiem, z którego leci woda.

Porcelanowy serwis, który został zamontowany na rynku w Ćmielowie to model Empire z Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież w Ćmielowie, który został zaprojektowany na zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego i wykorzystywany był na Zamku Królewskim. Kolekcja Empire w 2012 roku zyskała status oficjalnej zastawy stołowej w Belwederze – takiego wyboru dokonała wtedy para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy. Dziś taka zastawa znajduje się też na dworze króla Belgów, w Watykanie i polskich placówkach dyplomatycznych.

Podczas prac rewitalizacyjnych przebudowano powierzchnię rynku, a na płycie ustawiono cztery filiżanki, które pełnią funkcję siedzisk. W centralnej części zamontowano liczący ponad cztery metry wysokości imbryk, który jest fontanną. Oficjalne otwarcie miejsca nastąpiło w sobotę 23 września.

Zdjęcie z 11 września, kiedy montowano poszczególne elementy:

fot. Gmina Ćmielów

Ćmielów od wieków stoi porcelaną. Planując rewitalizację, nie wyobrażaliśmy sobie, aby nie nawiązać do tej historii i tradycji. (…) Od teraz w Ćmielowie można nie tylko pić kawę i herbatę z unikatowych porcelanowych zestawów, ale też zasiąść w filiżankach na Rynku – mówiła podczas dzisiejszej uroczystości Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Nietypowe meble skomentował Marek Cecuła, projektant porcelany Ćmielów, który na Facebooku napisał: “Na głównym placu Ćmielowa pojawia się nowa instalacja o lokalnej tematyce. No comments”.

Nowe meble miejskie wykonała firma, która specjalizuje się w produkcji kadłubów do statków. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, odlew jednej filiżanki trwał 500 godzin.

W ramach rewitalizacji posadzono też nową zieleń i zamontowano nowe oświetlenie. W sumie prace pochłonęły ponad 5 mln zł. Środki gmina Ćmielów pozyskała z rządowego funduszu Polski Ład, a wkład własny gminy wynosił zaledwie 5 procent.

Co myślicie o rynku w takiej formie?

View Results

Loading ... Loading ...


źródło: Gmina Ćmielów, echodnia.eu

Czytaj też: Ciekawostki | Meble miejskie | Architektura w Polsce | Ceramika | whiteMAD na Instagramie

Wizualizacje: