Powstały z drewnianych odpadów. Kolekcja mebli „Żywioły” projektu Lessness

Ich projekt miał pokazać, jak ciekawe i atrakcyjne formy można stworzyć sięgając po wyrzucone kawałki drewna. Żywioły to kolekcja mebli z recyklingu, którą przygotowali projektanci studio Lessness. Ich premiera nastąpiła w listopadzie.

Ideą, która stoi za przygotowaniem projektu mebli Żywioły są założenia Nowego Europejskiego Bauhausu. To ruch, który upowszechnia zrównoważony styl życia, łączy design, ekologię, dostępność społeczną i cenową. Nowy Europejski Bauhaus ma przyczynić się nie tylko do tworzenia przyjaznych do życia przestrzeni, ale i do zatrzymania czy ograniczenia zmian klimatu, a w efekcie katastrofy ekologicznej. Kolekcję zaprojektowały Dominika Strzałka-Rogal i Natalia Horak we współpracy z Emilią Grzesik.

W tym projekcie wierzymy przede wszystkim w to, że zmiany zaczynają się od małych, drobnych rzeczy, które możemy zrobić: nie rezygnując z jakości i zabawy formą – tłumaczą autorki kolekcji.

Serię mebli Żywioły wykonano z materiałów pozyskanych lokalnie. To zestaw minimalistycznych i prostych przedmiotów, których głównym materiałem jest drewno. W ten sposób powstały stołki, siedziska i stoły, które w niektórych meblach uzupełniono prostymi taflami szkła. Meble mają dobre proporcje i spójny detal, który nawiązuje do natury.

Premiera kolekcji nastąpiła podczas konferencji ekologicznej “E-Know – 4 żywioły – Człowiek 2050”, która zorganizowana została 16 listopada 2023 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wtedy też pojawił się pomysł, żeby wypracowane formy dopasować do ergonomii współczesnego wnętrza i zamknąć w formie niewielkiej kolekcji – dodają autorki Żywiołów.


Charakterystycznym motywem mebli jest patchworkowy wzór, który powstaje z odpadów dobrej jakości drewna bukowego, poprzez klejenie, rozcinanie i ponowne klejenie ścinków pozostałych z innych konstrukcji. Efektem jest mozaika wytworzona w 100 proc. z recyklingu. Oprócz mebli wyróżniających się patchworkowym wzorem są też przedmioty cechujące się gładką fakturą drewna litego.

Limitowaną serię można kupić na stronie internetowej projektantów.

_

O pracowni:

Lessness to pracownia projektowa, która siedzibę ma w Krakowie. Pracownia specjalizuje się w projektowaniu wnętrz prywatnych. W portfolio pracowni znaleźć można projekty biur, kawiarni czy salonu kosmetycznego. Wszystkie łączy wysmakowany wystrój, w którym ponadczasowy design łączy się ze sztuką.

projekt: Lessness (www.lessness.pl)

wykonanie mebli: Stolarnia Modła

fot. Maja Bułkowska (www.majabulkowska.com)

Czytaj też: Meble | Ekologia | Recykling | Drewno | Detal | whiteMAD na Instagramie