Poznań: ponad stuletni budynek odzyskał blask

Prace zrealizował Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu. Ponad stuletni budynek znajduje się przy ulicy Folwarcznej. Przeprowadzony remont sprawił, że wygląda jak nowy.

W sumie wyremontowano dwa budynki, które znajdują się pod adresami Folwarczna 19 oraz Folwarczna 20. Historyczne gmachy zostały już oddane mieszkańcom Poznania. To cenne budynki, które wpisane są indywidualnie do rejestru zabytków, dlatego każdy etap prac remontowych musiał być konsultowany i akceptowany przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Budynki wzniesione zostały ponad 100 lat temu i stanowiły integralną część kompleksu zabudowań dawnej Średzkiej Kolei Powiatowej, której budowę rozpoczęto w 1898 roku. Zbudowano wtedy odcinek łączący Kobylepole i Poznań Wschód, a jego całkowita długość wynosiła 5,2 km. Warto odnotować, że jest to jedna z ostatnich czynnych kolei wąskotorowych w województwie wielkopolskim.

Jaki zakres prac obejmował remont? W ramach modernizacji zarówno ponad stuletni budynek pod numerem 19, jak i jego sąsiad zyskały docieplenie dachu. Remont przeszła tez elewacja, wymieniono stolarkę okienną.

Efekt tej przemiany jest spektakularny i mieszkańcy Poznania mogą podziwiać pięknie odnowione budynki – czytamy na stronie ZKZL.

Tak budynek wyglądał PRZED remontem:


Dodatkowo oba budynki zyskały docieplenie, dzięki czemu będą spełniać obowiązujące normy cieplne. Prace objęły też remont klatki schodowej oraz tereny w bezpośrednim otoczeniu. Niewidocznym, ale bardzo ważnym elementem modernizacji była wymiana instalacji kanalizacyjnej oraz wodociągowej w częściach wspólnych. W sumie modernizacja budynków kosztowała 4 mln zł.

źródło: Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu (zkzl.poznan.pl)

Czytaj też: Poznań | Metamorfoza | Renowacja | Cegła | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wyglądał PRZED remontem:

Budynek PO remoncie: