Pożyczki dla artystów i projektantów: Jak zdobyć środki na realizację kreatywnych wizji?

Wykonując wolny zawód, można czasem spotkać się z różnymi przeszkodami dotyczącymi finansowania swoich pomysłów. Sektor bankowy, a tym bardziej pozabankowy nie zamyka się jednak na takich klientów. Każda instytucja finansowa może definiować wolny zawód na swój sposób i tworzyć własną politykę oceny zdolności kredytowej. Skąd pozyskać najlepsze kredyty gotówkowe i pożyczki będąc artystą? Jak się do tego przygotować? Podpowiadamy.

Czy można otrzymać pożyczkę na projekt artystyczny?

Otrzymanie pożyczki gotówkowej przeznaczonej na projekt artystyczny, jest oczywiście możliwe, jednak należy starannie przygotować się do zaprezentowania swojej wizji potencjalnym pożyczkodawcom. Należy ponadto przedłożyć odpowiednią dokumentację, która potwierdzi wiarygodność projektu oraz nasze umiejętności.

Każdy artysta i projektant posiada oczywiście swoją indywidualną zdolność kredytową. Nawet mając w głowie bardzo dobry pomysł i odpowiednio przemyślany biznesplan, nie uzyskamy kredytu gotówkowego, ani pożyczki gotówkowej, jeśli nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca.

Poszukując dla siebie finansowania, warto sprawdzić ranking kredytów gotówkowych oraz skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego, jaki dostępny jest na stronach pożyczkodawców. Pamiętajmy o tym, że rata kredytu gotówkowego, czy pożyczki gotówkowej, powinna być dostosowana do przewidywanych dochodów z projektu.

Jakie są rodzaje finansowania, które można przeznaczyć na dowolny cel?

Pożyczki gotówkowe, o jakie ubiegają się artyści i projektanci, nie muszą być zawsze przewidziane na realizację projektów. Czasami potrzebne są zwyczajnie środki na inne cele, na przykład remont mieszkania. Czy wykonując tak zwany wolny zawód, można złożyć wniosek o pożyczkę gotówkową?

Wszystko zależy od tego czy nasze wpływy są regularne oraz jakie są to kwoty. Bycie freelancerem, czy artystą, nie skreśla nas z grupy potencjalnych klientów banku. Kredyt gotówkowy udzielany jest zawsze na podstawie analizy indywidualnej sytuacji.

Jeśli z różnych względów nie możemy skorzystać z oferty banku, warto pomyśleć o pożyczce gotówkowej. Firmy pozabankowe zazwyczaj nie prześwietlają aż tak bardzo naszej sytuacji na rynku pracy i nie wymagają informacji o przeznaczeniu środków. Najważniejsza będzie w tym przypadku pozytywna historia kredytowa w bazach dłużniczych.

W przypadku pożyczek udzielanych klientom indywidualnym, zawsze należy zapoznać się z cennikiem pożyczki gotówkowej. Ważna jest zarówno pojedyncza rata, jak i całkowita kwota do spłaty. Uwadze nie powinna umknąć także rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Warto także zorientować się co do daty płatności pierwszej raty i czy rzeczywiście przychód osiągany z projektu twórczego lub innych źródeł, pozwoli na uregulowanie jej w terminie. Oferty firm pozabankowych są mocno zróżnicowane, jednak wiele z nich ma preferencyjne warunki dla nowych klientów.

Gdzie najłatwiej można otrzymać kredyt gotówkowy?

Chcąc uzyskać kredyt gotówkowy online bądź w oddziale, warto skontaktować się z bankiem w którym posiada się konto i na który regularnie wpływają dochody z projektów i pracy artystycznej. Będąc od dłuższego czasu klientem banku, łatwiej jest uzyskać w nim ofertę kredytu gotówkowego. Przy podpisaniu umowy kredytowej, będzie oczywiście badana nasza zdolność na podstawie historii w rejestrach, BIK, BIG oraz KRD.

Do wyboru jest także pożyczka gotówkowa oferowana przez firmy pozabankowe. Jeśli wartość finansowania jest znaczna, a oczekiwany czas zwrotu z inwestycji przewidziany jest na dłuższy czas, najlepiej rozważyć pożyczkę gotówkową w formie ratalnej.

Propozycje firm i banków, które udzielają takich finansowań, można znaleźć chociażby na portalu Czerwona Skarbonka: https://www.czerwona-skarbonka.pl/gdzie-najlatwiej-dostac-kredyt/. Dzięki zestawieniu, nie tylko wybierzmy potencjalnie najtańszy kredyt, ale także dowiemy się jakie jest maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego, który nas interesuje. Ranking pomoże nam także oszacować ratę kredytu gotówkowego. Dzięki temu będziemy w stanie wstępnie ocenić, czy nasz wniosek o kredyt gotówkowy będzie miał szansę na pozytywne rozpatrzenie.

Jak przygotować się do ubiegania się o kredyt?

Dla osób pracujących w wolnych zawodach, uzyskanie kredytu może być trudniejsze, niż dla osoby pracującej na etacie. Wynika to z faktu, że artyści i projektanci mają często nieregularne zlecenia. Różne są też kwoty przychodów w poszczególnych miesiącach.

Chcąc zaciągnąć pożyczkę gotówkową jako artysta lub projektant, należy stworzyć realny budżet uwzględniający wszystkie koszty związane z realizacją przedsięwzięcia. Zestawienie takie powinno przewidywać:

  • koszty sprzętu,
  • potrzebnych materiałów,
  • wynagrodzenia dla współpracowników i podwykonawców,
  • koszy promocji i reklamy,
  • a także wiele innych składowych.

Maksymalna kwota kredytu gotówkowego nie może być przypadkowa. Każda pozycja budżetowa powinna być przemyślana i uzasadniona.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Projekt artystyczny to w dużej mierze biznes, zwłaszcza jeśli wiąże się on z koniecznością pozyskania środków. Warto zatem stworzyć profesjonalny biznesplan i poszukać różnych źródeł finansowania. Mogą to być instytucje wspierające kulturę i sztukę, stowarzyszenia artystyczne, czy prywatni inwestorzy. Pozyskanie gotówki z zewnątrz spowoduje, że zmniejszymy brakującą kwotę na projekt i udzielenie kredytu gotówkowego przez bank będzie bardziej prawdopodobne.

Artykuł sponsorowany


 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły