Pritzker 2020. Architektoniczny Nobel trafił do Y. Farrell i S. McNamary. 

Właśnie poznaliśmy wyniki konkursy Pritzker 2020, który uważany jest za najważniejsze wyróżnienie w świecie architektury. Nagroda nazywana architektonicznym Noblem trafiła w tym roku do duetu irlandzkich projektantek –  Yvonne Farrell i Shelley McNamary. Przygotowaliśmy dla was zestawienie kilku najważniejszych realizacji, które stworzyły architektki na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Pritzker 2020 trafił w ręce Yvonne Farrell i Shelley McNamary z kilku powodów. Jedną z najczęściej pojawiających się opinii na temat szefowych pracowni Grafton Architects jest fakt, że zostały docenione za tworzenie architektury dopasowanej do ludzkich potrzeb. Ważne jest również to, że  w ciągu nieco ponad 40 lat duet zakończył wiele projektów, które pomogły wzmocnić miasta i odpowiedzieć na lokalne potrzeby w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Peru. Kolejny aspektem, na który zwróciło uwagę jury jest fakt, że obie architektki są oddanymi wykładowczyniami uniwersyteckimi, które kształcą kolejne pokolenia wybitnych architektów. Obie panie są profesorami na Accademia di Archittettura w Mendrisio w  Szwajcarii.

W historii nagrody przyznawanej od 1979 roku, dotychczas uhonorowano zaledwie trzy kobiety. Pierwszą z nich była, jako jedyna nagrodzona samodzielnie kobieta, Zaha Hadid, którą uhonorowano w 2004 roku. Sześć lat później nagrodzone zostało studio SANAA, którego współzałożycielką jest Kazuyo Sejima, a w 2017 roku nagrodzono pracownię RCR Arquitectes, współtworzoną przez Carme Pigem. Farrell i McNamara, 47. i 48. laureatki nagrody Pritzkera, są pierwszymi dwiema kobietami, które otrzymały tę nagrodę z Irlandii.

Czytaj też: Architektura | Edukacja | Wydarzenia  | Ciekawostki | Architekt


Poniżej wybraliśmy dla was kilka najważniejszych realizacji, które wyszły spod rąk Yvonne Farrell i Shelley McNamary, laureatek Pritzker 2020.

Gmach Uniwersytetu Luigi Bocconi w Mediolanie / Włochy / rok powstania: 2008 


Kampus Uniwersytetu UTEC w Limie / Peru / rok powstania: 2015 


 Solstice Arts Centre w Navan / Irlandia / rok powstania: 2007 


Rozbudowa Trinity College w Dublinie  / Irlandia / rok powstania: 2002 źródło: www.graftonarchitects.ie
zdjęcie profilowe: Morley von Sternberg

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły