Projekt Muzeum Disco Polo w Michałowie plagiatem biurowca w Łodzi?

Kilka dni temu pisaliśmy o planach budowy w Michałowie na Podlasiu pierwszego w Polsce Muzeum Disco Polo. Na stronach internetowych miasta urzędnicy opublikowali wizualizacje budynku, który jak się okazuje… do złudzenia przypomina biurowiec firmy Ericpol w Łodzi autorstwa pracowni Horizone Studio.

Według planów włodarzy Michałowa Centrum Disco Polo zbudowane ma zostać w latach 2024-26. Koszt jego budowy pochłonie 11 milionów złotych, z czego lokalne władze pokryją jedynie 15 proc. kosztów. Aż 85 proc. Środków na budowę muzeum Disco Polo ma pochodzić ze środków unijnych. 

Opublikowana na oficjalnej stronie miasta wizualizacja muzeum Disco Polo jest odbiciem lustrzanym biurowca zaprojektowanego przez architektów z pracowni Horizone Studio. Przekonać możecie się o tym sami zerkając na wizualizacje oraz zdjęcia poniżej.

Muzeum Disco Polo w Michałowie
wizualizacje Centrum Disco Polo opublikowane na stronie Michalowo.eu

biurowiec Ericpol w Łodzi autorstwa Horizone Studio

Do sprawy odnieśli się już architekci, którzy zamieścili na Facebooku komunikat: 

Jako autorzy projektu biurowca Ericpol Software Pool w Łodzi informujemy, że rozpowszechniana przez Gmina Michałowo wizualizjacja centrum Disco Polo jest kradzieżą i przeróbką wizualizacji projektu autorstwa Horizone Studio. Tym samym Gmina Michałowo narusza prawa autorskie, w tym prawa osobiste, twórców projektu biurowca Ericpol Software Pool w Łodzi – architektów HORIZONE Studio poprzez rozpowszechnienie bezprawnie użytej i zmodyfikowanej przez Gminę Michałowo wizualizacji budynku Ericpol i przypisanie jej autorstwa tejże gminie jako centrum Disco Polo – piszą autorzy projektu łódzkiego biurowca.

Całą treść komunikatu znajdziecie w poście niżej:

Już po tym wpisie do sprawy odniosła się Gmina Michałowo, która nagle zmieniła prezentowane wizualizacje i całą sprawę określa mianem „pomyłki”.

W związku z pomyłką zaistniałą podczas sporządzania zgłoszenia pomysłu do Urzędu Marszałkowskiego propozycji przedsięwzięcia „Centrum Disco Polo” zamieszczamy właściwą wizualizację budynku „Centrum Disco Polo”, która powinna znaleźć się w załączeniu do wniosku. Na potrzeby projektu zostało sporządzonych kilka wersji pomysłów wizualizacji. Jedna z nich była inspirowana projektem istniejącego budynku biurowca Ericpol Software Pool w Łodzi. Omyłkowo na stronie MICHALOWO.EU został zamieszczony poprzedni pomysł koncepcyjny innego pracownika. Za zaistniałe nieporozumienie przepraszamy projektantów tego budynku – biuro architektoniczne Horizone Studio z Krakowa – piszą na  Facebooku urzędnicy z Michałowa.

Co sądzicie o całej sprawie? Mamy nadzieję, że wpłynie ona na dyskusję o przestrzeganiu praw autorskich zwłaszcza w inwestycjach publicznych, które realizowane są z podatków płaconych przez mieszkańców Polski.

O samym biurowcu firmy Ericpol w Łodzi pisaliśmy już kilka lat temu, określając go mianem jednego z najpiękniejszych biurowców w Polsce. Więcej zdjęć łódzkiego budynku znajdziecie w naszym artykule TUTAJ.

Czytaj też: Biuro | Ciekawostki | Archialert

źródło: zdjęcia Horizone Studio, wizualizacje: materiały prasowe