Projektujesz? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując komputer [WYWIAD]

Dobre urządzenie pomaga w pracy i pozwala zaoszczędzić czas. Jaki komputer powinni wybrać profesjonaliści – architekci, graficy czy filmowcy, aby sprostał ich potrzebom? Zapytaliśmy o to Macieja Misiewicza, eksperta marki Lenovo.

Maciej Misiewicz jest Workstations Business Development Managerem w Lenovo Polska. Na co dzień ekspercko wspiera klientów i partnerów w zakresie produktów Lenovo, między innymi mobilnych stacji roboczych ThinkPad oraz desktopowych rozwiązań wspierających profesjonalistów ThinkStation. Do jego zadań należy pomoc w wybraniu optymalnego rozwiązania, które sprawdzi się na wielu polach użytkowania sprzętu. W tym celu najpierw określa, z jakich programów i aplikacji będą korzystać pracownicy, by następnie przygotować dla nich odpowiednią konfigurację urządzeń. Spotkaliśmy się w hotelu Verte w Warszawie, który niedawno został otwarty po trwającym kilka lat remoncie. Wnętrze jest przykładem żmudnej pracy architektów, którzy spędzili wiele godzin dopracowując każdy detal. Więcej o samym hotelu pisaliśmy tutaj, a teraz przechodzimy do rozmowy.

Kamil Białas: Zacznę od ogólnego pytania. Do kogo skierowane są stacje robocze Lenovo ThinkPad?

Maciej Misiewicz: Naszych klientów możemy podzielić na wiele grup – są wśród nich m.in. graficy, projektanci, architekci, konstruktorzy czy inżynierowie. Znajdziemy tam również innych twórców mniej kojarzonych z profesjonalnymi komputerami, takich jak freelancerów, analityków, programistów, ale także media entertainment i postprodukcję. Zasadniczo stacja robocza to produkt dla każdego, kto oczekuje większej wydajności, stabilności oraz niezawodności działania od standardowego biurowego sprzętu.

Na jakie kwestie przy zakupie komputera powinien zwracać uwagę profesjonalista potrzebujący mocnego i wydajnego sprzętu?

Tutaj punktem wyjściowym będzie profesjonalna karta graficzna. Jej model i parametry wskażą nam docelowy produkt z oferty stacji roboczych. Jeśli ktoś nie ma wiedzy technicznej i nie wie jakiego GPU potrzebuje, może wesprzeć się informacjami ze strony www producenta oprogramowania, który rekomenduje odpowiednie modele, ale często też gotowe, przecertyfikowane stacje robocze, takie jak Lenovo ThinkPad oraz ThinkStation. W zależności od używanych aplikacji, ważny będzie także wydajny procesor oraz ilość zainstalowanej pamięci RAM. Kolejne parametry możemy dostosować do preferencji samego użytkownika, który określa, czy preferuje matrycę o wielkości np. 14 cali, czy też większą – np. 16 cali. Czy wystarczy mu rozdzielczość FHD czy jednak projektuje w większych rozdzielczościach, takich jak UHD?

Jeśli pracuje z dużą liczbą danych, warto pomyśleć o stacji mającej możliwość rozbudowy o dodatkowy dysk. Parametry techniczne powinny odpowiadać wymaganiom oprogramowania, z którym będziemy na co dzień pracować. Na koniec pozostaje kwestia dodatkowych funkcji np. numerycznej klawiatury, czytnika linii papilarnych, kamery IR lub dotykowej matrycy. O każdy z tych parametrów możemy spersonalizować naszą stacje roboczą Lenovo ThinkPad.

Maciej Misiewicz

Masz ponad 10-letnie doświadczenie. Jak z twojej perspektywy zmieniły się potrzeby użytkowników komputerów? Na co teraz zwracają uwagę?

Zmieniło się wiele. Pięć lat temu użytkownicy skupiali się na innych kwestiach. Mówiąc wprost, patrzyli na naklejki, które na komputerach zamieszczali producenci komponentów i nie było ważne, czy oprogramowanie korzysta z mocy obliczeniowej procesora czy karty graficznej, miał to być po prostu najnowszy, najszybszy model. Sugerowali się parametrami technicznymi, procesorem, jego generacją i wydajnością, dyskiem twardym czy możliwością rozbudowy pamięci RAM. Dziś ta perspektywa jest trochę inna. Rolą producenta jest stworzenie produktu odpowiadającego na potrzeby klientów, bez konieczności wczytywania się w specyfikacje techniczne.

Dziś większą uwagę zwracają na design, wygląd produktu, funkcjonalność czy jakość wykonania, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów w komputerach Lenovo możemy zaoferować niezwykle przydatne funkcje, jak na przykład dobrze już znane ze smartfonów szybkie ładowanie baterii, dopiero później przychodzą kwestie techniczne. Zmieniła się też percepcja naszej pracy. Nie jesteśmy już “przywiązani” do biurka, możemy pracować zdalnie, gdzie chcemy. Dlatego użytkownicy komputerów dużą uwagę zwracają na baterię, która powinna zapewnić jak najdłuższy czas pracy. Ważna jest też dobrej jakości matryca, która zapewni krystalicznie czysty, wysokiej jakości obraz również w świetle dziennym oraz systemy audio wideo – wbudowana kamera plus system audio do telekonferencji czy po prostu słuchania muzyki. Użytkownicy coraz częściej zwracają uwagę na powyższe kwestie.

A waga urządzenia?

Oczywiście ma duże znaczenie. Na przestrzeni ostatnich lat notebooki stały się smuklejsze i lżejsze. Obecnie na wagę urządzenia mniejszy wpływ mają tradycyjne komponenty jak RAM, dysk czy procesor, które są lekkie. Elementem, który zajmuje dużą część laptopa jest system chłodzenia oraz właśnie bateria. Użytkownik musi więc znaleźć złoty środek pomiędzy wydajnością, wielkością matrycy, czyli także całej obudowy a pojemnością baterii, a więc długością pracy na pojedynczym ładowaniu. Ważne, by dopasować laptopa do indywidualnych potrzeb oraz trybu pracy. W Lenovo systematycznie sprawiamy, że nasze urządzenia stają się smuklejsze i bardziej mobilne, nie zapominając jednak o naszych podstawowych założeniach dotyczących jakości i trwałości produktów.

Jakie możesz wskazać atuty workstacji Lenovo w segmencie komputerów dla profesjonalistów? 

Marka ThinkPad, którą śmiało mogę określić mianem legendarnej, przed rokiem obchodziła 30-lecie i to doświadczenie procentuje. Jedną z najważniejszych zalet laptopów tej serii jest wytrzymałość, którą potwierdzają testy Military-STD 810H czyli podstawowej normy wojskowej. ThinkPady cechuje duża odporność na wstrząsy, działanie w wysokiej, ale również niskiej temperaturze, wilgoć, piasek czy kurz. Sprzęt przechodzi szereg testów – to łącznie 12 metod oraz 26 procedur co sprawia, że jesteśmy pewni, że sprawdzi się nie tylko w pracy biurowej, ale również na budowie, planie zdjęciowym oraz w innych nietypowych warunkach.

Kolejny atut to komfort pracy – przy zaawansowanych parametrach charakterystycznych dla stacji roboczej, jak w przypadku Lenovo ThinkPad P14s 3. generacji, którą właśnie tu mamy, komputer musi zapewnić bezkompromisową wydajność, a jednocześnie być odpowiednio chłodzony, co ostatecznie wpływa również na akustykę pracy. Staramy się zachować tu balans z naciskiem na komfort użytkownika. Dobry komputer to inwestycja i z powodzeniem powinien wystarczyć na kilka lat pod względem wydajności, ale również trwałości produktu.

Teraz trochę o designie. Jakie plusy w wyglądzie workstacji dostrzega Maciej Misiewicz?

Serię Lenovo ThinkPad od ponad trzydziestu lat wyróżnia unikalny, legendarny design, którego nie można pomylić z żadnym innym brandem. Marka jest w tej kwestii konsekwentna i dostarcza komputery w czarnej, klasycznej obudowie, podczas kiedy inni producenci co roku eksperymentują i szukają swojego stylu. Workstacja jest prosta w swojej formie, a największe zmiany dostrzec można dopiero po uruchomieniu komputera, który skrywa w sobie coraz to lepsze podzespoły, czy praktyczne funkcje.

Mimo spójnego podejścia do designu w projektach ThinkPadów – zdarzają się odstępstwa. Tutaj chętnie przytoczę ciekawostkę z rodziny naszych najbardziej wydajnych rozwiązań desktopowych. W marcu tego roku wprowadziliśmy na rynek Lenovo ThinkStation PX, P7 i P5. Są to trzy najbardziej zaawansowane technologicznie stacje robocze w historii firmy, które powstały we współpracy ze znanym i uznawanym w świecie motoryzacji producentem luksusowych samochodów sportowych – marką Aston Martin. Owocem tej kolaboracji jest nowa obudowa dla serii P. Podobnie jak przy projektowaniu pojazdów, Aston Martin dołożył wszelkich starań, aby ikoniczny styl marki Lenovo, charakteryzujący się wykorzystaniem czerwonego koloru, szedł w parze z osiągami i pozwalał na łatwą rozbudowę systemu w przyszłości. Nowy przedni grill stacji ThinkStation o sześciokątnych otworach wentylacyjnych 3D wraz z opatentowanym przez Lenovo trzykanałowym systemem chłodzenia jest bezpośrednio inspirowany kultowym Grand Tourerem DBS firmy Aston Martin.

Niech trochę poniesie nas fantazja. Jak komputery dla profesjonalistów mogą wyglądać za kilka lat? Co może się zmienić?

Zmiany będą, ale nie rewolucyjne. Jesteśmy tu ograniczeni między innymi kwestiami technicznymi. Im mocniejsza jest karta graficzna, tym większy jest pobór mocy i generowane ciepło. To ostatnie należy odprowadzić, pamiętając, że mamy do czynienia z obudową notebooka, a nie komputerem typu tower. Kluczem są też potrzeby profesjonalistów, które na przestrzeni lat potrafią się zmieniać, podobnie jak software’owe narzędzia, z których korzystają. Komputery przyszłości będą musiały się szybko dostosować do zmieniających się trendów. Kto wie, jakie znaczenie będzie mieć np. rozszerzona rzeczywistość czy AI dla profesjonalistów? Dobry producent znajdzie sposób na to, jak sprawić, żeby jego sprzęt odpowiadał na nowe, konkretne zapotrzebowania użytkowników. Nie sądzę jednak, żeby tzw. „form factor” komputerów przechodził w najbliższej przyszłości jakiekolwiek drastyczne zmiany, tym bardziej, że udało nam się osiągnąć równowagę pomiędzy wydajnością i smukłością urządzeń. Przykładem może być innowacyjny produkt na rynku jakim jest Lenovo ThinkStation P360 Ultra, czyli desktopowa stacja robocza w obudowie wielkości jedynie 3,9L, z wydajnością tradycyjnej TWR czyli około 30L. Jest to idealny dowód rozwoju technologii i miniaturyzacji. (więcej o tym urządzeniu pisaliśmy tutaj – przyp. red.)

Mobilność = ryzyko uszkodzeń. Jakie rozwiązania oferuje Lenovo? 

Nawet legendarny ThinkPad z certyfikacją MIL-STD 810H może ulec zniszczeniu. Wychodząc naprzeciw potrzebom najbardziej wymagających klientów, Lenovo w swoim portfolio ma wiele gwarancji posprzedażowych. Tego typu usługi mają zapewnić ciągłość pracy na urządzeniu, niezależnie jakiej pomocy użytkownik będzie potrzebował. Gdy klient zakupi np. jeden z komputerów z legendarnej serii ThinkPad, to często w standardzie otrzyma usługę Premier Support. Przez cały czas jej trwania będzie mieć dostęp do zaawansowanej diagnostyki i pomocy technicznej dostępnej całą dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku i kompleksową naprawę nawet z dnia na dzień w siedzibie firmy. 

Co więcej, niezależnie od tego, czy pracujemy w biegu, zdalnie czy hybrydowo, a nasz sprzęt często narażony jest na coraz to bardziej nieprzewidziane sytuacje, warto rozważyć zakup usługi Accidental Damage Protection lub inaczej ADP. To unikalne rozszerzenie gwarancji, które nie tylko zabezpieczy sprzęt przed losowymi wypadkami, takimi jak całkowite zalanie, upuszczenie z dużej wysokości czy przepięcie w linii elektrycznej, ale również znacząco ograniczy koszty napraw oraz ułatwi procedurę napraw pozagwarancyjnych, a nawet, w niektórych przypadkach, zapewni wymianę zepsutego urządzenia na nowe. Dzięki temu możemy zaaranżować swoje mobilne biuro w każdym miejscu na ziemi. 

Czyta nas wielu architektów. Jakie urządzenie poleciłbyś im do pracy? 

Rozważyłbym dwie opcje. Pierwsza, desktopowa i tutaj polecam wspominany wcześniej komputer Lenovo ThinkStation P360 Ultra, który mimo stosunkowo małej obudowy dysponuje mocą obliczeniową porównywalną do mocy, jaką posiadają standardowe komputery typu tower. P360 Ultra to zgrabna, designerska obudowa pozwalająca praktycznie zagospodarować swoje miejsce pracy. Pracownia architektoniczna zyska więc sporą wydajność, którą w przyszłości można zwiększyć dzięki możliwościom rozbudowy urządzenia. Do takiego komputera można podłączyć nawet kilka ekranów, co pozwala stworzyć profesjonalne stanowisko pracy na wiele lat. Druga opcja to rozwiązania mobilne serii ThinkPad, które obecnie osiągają zbliżoną wydajność do rozwiązań stacjonarnych przy jednoczesnym komforcie pracy na kompaktowym urządzeniu mobilnym, które możemy zabrać ze sobą wszędzie. Stacja dokująca USB-C umożliwia podłączenie zasilania, monitora oraz pozostałych urządzeń zewnętrznych przy użyciu zaledwie jednego kabelka. 

Jednak to architekt musi określić, jaki model pracy wybiera, a my znajdziemy dla niego najlepszą opcję w odpowiedniej konfiguracji. Z nami jest naprawdę łatwo o dobry wybór, szczególnie biorąc pod uwagę, że każda stacja robocza – zarówno Lenovo ThinkStation, jak i ThinkPady z serii P – zostały przetestowane przez szereg niezależnych producentów oprogramowania (ISV) i uzyskały ich certyfikaty. Nasze workstacje zapewniają więc odpowiednią zgodność software’u ze sprzętem, stabilność i niezawodność, tak istotne dla profesjonalistów. Podsumowując, w portfolio Lenovo każdy znajdzie coś dla siebie.

Dziękuję za rozmowę.

źródło: Lenovo Polska (www.lenovo.com)

Czytaj też: Wywiady | Technologia | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie

Wywiad powstał we współpracy z Lenovo Polska.