67-metrowy domek na skraju lasu zaprojektowali architekci z czeskiej pracowni Archicraft. Domek znajduje się na zielonych przedmieściach Pragi. Architekci od początku otrzymali jasne wytyczne od inwestorów. Domek ma być prosty, skromny i ma stać się weekendowym azylem dla pary, która na co dzień mieszka w mieście. „Wiosną 2020 roku do naszego studia zgłosiła się para z wizją skromnego domu, który zapewniłby im spokojny azyl na łonie natury, ucieczkę od codziennego zgiełku miasta. Komfortowe miejsce, w którym zamiast tramwajów szumią drzewa, a kontakt z naturą jest natychmiastowy.” – tłumaczą architekci z pracowni Archicraft.
Okolica, którą wybrali na swój domek ma niepowtarzalny klimat. Nie prowadzi do niego wygodna asfaltowa droga, ale dość surowa droga, która sama w sobie zmienia postrzeganie miejsca. Dalej od zmartwień wielkiego miasta, bliżej natury, przełączamy się na inny tryb. Tryb relaksu i obcowana z naturą. Lokalne przepisy określiły maksymalną powierzchnię zabudowy i wysokość budynku. Archetypiczna forma kabiny została dobrana do okolicznej zabudowy.
„W okolicy znajdują się piękne wysokie drzewa iglaste, które nas zafascynowały i których wzór jest odzwierciedlony w fasadzie. Składa się ona z ciemnych aluminiowych gontów, a jej kształt przypomina szyszkę.” – dodają architekci
Aluminiowa powierzchnia fasady gwarantuje łatwą konserwację i trwałość oraz spełnia podstawowy wymóg praktyczności. Przynależność do natury jest wspierana przez szklane przesuwne powierzchnie, które łączą część mieszkalną wnętrza z otoczeniem, a także wspaniale poszerzają poczucie przestrzeni wewnątrz domku. Duże okna zapewniają nie tylko piękny widok, ale także mnóstwo światła.
Założeniem było stworzenie przestrzeni, która emanuje przytulnością i ciepłem domu. W związku z tym we wnętrzu zastosowano drewno dębowe, w szczególności na podłodze, czy ścianie kominka. Strukturalne panele świerkowe CLT pozostały widoczne w sypialni i na klatce schodowej. Ten naturalny materiał nadaje wnętrzu ciepły charakter i pozwala zaoszczędzić na kosztach kafelkowania. Panele CLT mają również zalety w zakresie właściwości konstrukcyjnych – niewielka głębokość konstrukcyjna pozwala na duże rozpiętości i ma wysoką nośność. Ich niewielka grubość w połączeniu z dobrą izolacją termiczną prowadzi do bardziej przestronnego wnętrza. Konstrukcja została w całości zaprojektowana i zrealizowana przez 3AE, firmę specjalizującą się w drewnianych budynkach wykonanych z litych paneli z czeskiego drewna.
„Zintegrowaliśmy kuchnię z częścią dzienną, tak aby stanowiła jej naturalną część. W związku z tym umieściliśmy nad nią regał na książki, rosnący do sufitu, a dla części szafek wybraliśmy ujednolicający motyw drewna dębowego o tym samym profilu, co ściana przy kominku. Stół został naturalnie wkomponowany pomiędzy szafki kuchenne.” – mówią architekci z pracowni Archicraft
Domek jest synergią współczesnego designu, szacunku dla natury i praktycznego wykorzystania przestrzeni. Nawet na niewielkiej powierzchni można stworzyć przestrzeń dla komfortu, relaksu i artystycznej kreacji.
źródło: www.archicraft.cz
zdjęcia: Petr Polák / www.petrpolakstudio.cz
Czytaj też: Domek letniskowy | Czechy | Praga | whiteMAD na Instagramie | Drewno | Dom jednorodzinny