Przebudowa Chmielnej w Warszawie. Remont ma się skończyć za rok!

Przebudowa Chmielnej w Warszawie wchodzi w kolejny etap. Zarząd Terenów Publicznych m.st. Warszawy ogłosił przetarg na gruntowny remont tego degradowanego dzisiaj deptaka. W przyszłym roku ul. Chmielna w Warszawie będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Przebudowa Chmielnej w Warszawie – miasto ogłasza przetarg! 

“Chmielna, jeszcze 20-30 lat temu będąca wizytówką stolicy, przy której znajdowały się najdroższe lokale handlowe i usługowe, aktualnie postrzegana jest dziś jako miejsce zdegradowane i nieatrakcyjne, a zrealizowany w latach 90. remont ulicy, przekształcającej ją w przestrzeń pieszą, nie przetrwał próby czasu. Przywracanie blasku ulicom handlowym musi rozpocząć się od zmiany przestrzeni publicznej. Jednym z elementów nowego pomysłu na Chmielną była zieleń miejska, która zmieni wygląd ulicy, poprawi jej atrakcyjność” – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy

Chmielna w Warszawie to jedna z najważniejszych ulic centrum Warszawy. Jej wielki potencjał ma zostać podkreślony dzięki przebudowie organiowanej w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy. Chmielna ma stać się przyjaznym mieszkańcom deptakiem, pełnym zieleni i lokali gastronomicznych. Właśnie poznaliśmy zwycięski projekt, który przygotowała pracownia RS Architektura Krajobrazu.

Nowa Chmielna ze zgodą konserwatora

Pozytywną opinię o projekcie zmian wydał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ulica Chmielna w Warszawie zyska nowe szpalery drzew i krzewów oraz miejsca do wypoczynku.

“Wprowadzimy – niemal nieobecną aktualnie – zieleń. Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. Zaplanowaliśmy nasadzenie 95 drzew na Chmielnej i – dodatkowo – 38 na Brackiej. A także 9,5 tys. krzewów i 8,5 tys. bylin. Lokalizacja drzew została dobrana tak, aby nie przesłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Uwzględnimy zmiany klimatyczne w kontekście retencyjności zieleni miejskiej – drzewa i krzewy na Chmielnej absorbować będą wodę opadową” – powiedział: Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st Warszawy


Chmielna w Warszawie jako element Nowego Centrum Warszawy

Chmielna to obecnie nieco zaniedbana ulica, która łączy Ulicę Marszałkowską na wysokości Placu Defilad z przebudowywanym obecnie Placem Pięciu Rogów, a dalej z Nowym Światem na wysokości ulicy Foksal. Chmielna stanie się zatem swego rodzaju domknięciem powstającego Nowego Centrum Warszawy, nazywanego również ze względu na rozkład ulic Warszawskim Uśmiechem. Tak zwany Warszawski Uśmiech ciągnie się od Placu Zbawiciela na południu, po Park Saski na północy, a także od Dworca Centralnego na wschodzie po Rondo generała Charles’a de Gaulle’a na wschodnie. Docelowo Nowe Centrum Warszawy obejmie również przebudowę Placu Konstytucji, Placu Trzech Krzyży, a także Park Centralny (obecny Plac Defilad).

“#NoweCentrumWarszawy to także nowa ul. Chmielna. Rozstrzygnęliśmy konkurs na projekt jej przebudowy. Zniknie betonowa kostka, a pojawi się zieleń i dwa skwery w zupełnie nowej odsłonie. Tworzymy w sercu miasta przyjazną przestrzeń, gdzie po prostu będzie chciało się spędzać czas! Zwycięski projekt przygotowała pracownia RS Architektura Krajobrazu, która wcześniej projektowała m.in. Bulwary nad Wisłą – gratuluję!” – napisał na swoim profilu na Facebooku Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski

Jak dodaje warszawski magistrat Nowe Centrum Warszawy ma całkowicie odmienić wizerunek stolicy. Zmiany mają zwrócić tę część miasta rowerzystom i pieszym poprzez lepiej skomunikowane ciągi piesze, więcej zieleni w postaci szpalerów drzew, czy skwerów, a także dzięki zwężeniu pasów ruchu dedykowanych samochodom. Chmielna w Warszawie ma być najlepszym przykładem nadchodzących gigantycznych zmian. Jak wam się podoba metamorfoza Chmielnej?

Poza Chmielną zmiany obejmą również: 
Plac Pięciu Rogów, o czym przeczytacie klikając TUTAJ,
zwężone zostaną Aleje Jerozolimskie o czym przeczytacie TUTAJ, 
ulica Marszałkowska zyska nowe nasadzenia i ścieżki rowerowe, o czym przeczytacie TUTAJ, 
zmiany obejmą również Plac Centralny (obecny Plac Defilad) oraz Aleję Jana Pawła II o czym przeczytacie TUTAJ. 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Ciekawostki | Ekologia | Metamorfoza

PONIŻEJ: WIDOK NA ŚCIANĘ WSCHODNIĄ OD STRONY ULICY CHMIELNEJ

PONIŻEJ: WIDOK W STRONĘ PLACU PIĘCIU ROGÓW OD STRONY ULICY CHMIELNEJ



źródło: facebook.pl/rafal.trzaskowski
wizualizacje: RS Architektura Krajobrazu.