Przebudowa opuszczonego domu. Koszt: 80.000 złotych! 

Przebudowa opuszczonego domu na Majorce została przeprowadzona przez architektów z pracowni architektonicznej założonej przez Carlesa Olivera. Architekci zaproponowali pozostawienie wnętrza w surowym stanie, bowiem musili zmieścić się w ograniczonym budżecie wynoszącym 18.000 euro, czyli nieco ponad 80.000 złotych.

W budżecie wskazanym przez inwestora wynoszącym 80.000 złotych architekci musieli nie tylko przeprojektować wnętrze i umeblować je według potrzeb nowych właścicieli. Priorytetem był remont dachu, który był w opłakanym stanie, a także podłączyć wszystkie media takie jak kanalizacja, prąd, czy wodociągi. 


Przebudowa opuszczonego domu na Majorce nie należała do łatwych, bowiem budynek był w tragicznym stanie. Dach groził zawaleniem i od lat przeciekał niszcząc podłogę i ściany. Mury w wielu miejscach były spękane, natomiast drewniane bele podtrzymujące dach były spróchniałe i wymagały natychmiastowej renowacji. Kolejnym utrudnieniem był trudny do zagospodarowania rzut domu, w którym próżno szukać kątów prostych czy regularnych kształtów pomieszczeń (rzut w galerii poniżej).

Poprawki techniczne i remont dachu pochłonęły ponad 65% całego budżetu, czyli około 12.000 euro (50.000 złotych). Pozostała część przeznaczona została na umeblowanie domu, odmalowanie ścian, położenie nowych podłóg, czy zabezpieczenie ścian nośnych. Architekci zaproponowali pozostawienie w większości pomieszczeń zastanych surowych murów, które zaimpregnowano i zabezpieczono. Zamiast drzwi projektanci zaprojektowali wykute w ścianach nieregularne przejścia, co pozwoliło na zredukowanie kosztów materiałów. 

Czytaj też: Hiszpania | Wnętrza | Metamorfoza | Dom jednorodzinny | Architektura | Renowacja

zdjęcia: José Hevia
źródło: archdaily.com 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły