Przebudowa stołówki Huty “Pokój”. Powstało tu nowoczesne biuro!

Przebudowa stołówki Huty “Pokój” została przeprowadzona według projektu architektów z pracowni MAŁECCY biuro projektowe. Ich zadaniem było dostosowanie dawnego budynku socjalnego wchodzącego w skład huty do nowych potrzeb. Nowy inwestor wywodzący się z sektora bankowego postanowił w tym miejscu uruchomić swoje nowe biuro. 

Ruda Śląska położona 15 minut od centrum Katowic jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej. Jedna z dzielnic, Nowy Bytom, zdominowana przez Hutę ,,Pokój”, pomimo że uznawana za centrum miasta, jest dzielnicą wymagającą przemiany funkcjonalnej oraz przestrzennej, a w szczególności tereny poprzemysłowe wokół Huty. W związku z tym podejmowane są różne próby rewitalizacji tego fragmentu miasta, w tym również zaproponowana przez nas implementacja nowej jakości architektury.

W trakcie prac projektowych stanęliśmy przed wyzwaniem rewitalizacji nie tylko obiektu poprzemysłowego, ale również terenów wokół niego. Surowe, przemysłowe sąsiedztwo warunkowało przyjęte decyzje projektowe. Poszukiwanie nawiązań kolorystycznych było kluczowym elementem przy projekcie elewacji, jednak najważniejszym okazało się odpowiednie dobranie zieleni wokół budynku. Wysokie trawy, o zróżnicowanej kolorystyce i typologii, spowodowały ,,zmiękczenie” terenów poprzemysłowych, nadając im lekkości tworząc przyjemne do użytkowania przestrzenie wokół budynku. Czarna cegła pojawiąjąca się na elewacji, stała się niejako tłem dla bujnie rosnącej roślinności, niemo obserwując odradzające się wokół niej życie.


Równie ważnym elementem projektu były kwestie środowiskowe i zastosowanie rozwiązań z zakresu projektowania zrównoważonego. W inwestycji zaprojektowane zostały liczne rozwiązania proekologiczne między innymi system odzysku wody szarej, separator substancji ropopodobnych na parkingu, czy panele fotowoltaiczne na dachu. Udało się również wykorzystać materiały zastane, które pierwotnie miały zostać zutylizowane, jednak znalazły powtórne zastosowanie na przykład w formie nawierzchni wybranych parkingów .

Budynek stał się znaczącym miejscem w Rudzie Śląskiej – jakość użytych materiałów, prosty, klarowny pomysł oraz dobra jakość przestrzeni przyjaznej użytkownikom i mieszkańcom mają bezpośredni wpływ na trwający rozwój i przemianę miasta.

Lokalizacja: Ruda Śląska, Polska
Architekci: MAŁECCY biuro projektowe / https://maleccy.com/ 
Współautorzy projektu: Joanna Małecka, Wojciech Małecki, Aleksandra Wojtyna, Mateusz Majerczyk
Inwestor: ING Bank Śląski
Projekt: 2020
Realizacja: 2021
Zdjęcia: Bartek Barczyk,

O architektach:

MAŁECCY biuro projektowe funkcjonuje na rynku od 1997 roku. Joanna i Wojciech Małeccy to jeden z ciekawszych duetów architektonicznych ostatnich lat. Są współautorami najlepszego na świecie budynku z użyciem ceramiki– siedziby WRiTV w Katowicach, a także licznie nagradzanego budynku mieszkalnego Nowy Weron w Rudzie Śląskiej, będącego współczesną wizją śląskiego „familoka”. Biuro w swoich projektach od lat czerpie inspiracje z Śląskiej tradycji zmierzając się w swoich projektach z osiągnieciami, a także problemami tego regionu, traktując je jako dizajnerskie wyzwania.

Wielobranżowy zespół projektowy odpowiada na potrzeby klientów indywidualnych oraz publicznych świadcząc usługi z zakresu projektowania obiektów kubaturowych, przestrzeni urbanistycznych i wnętrz realizowanych na terenie kraju jak i za granicą. Do szerokiego grona klientów należą m.in. :  ECHO Investment S.A., TDJ Estate, Waryński SA,  UM. Włocławek, Millenium Inwestycje Sp z o.o., Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, MGSM Perspektywa, , Urząd Miasta w Rybniku, Intermarche Polska, Sony Center, Rossmann Sp. Z o.o., ING Bank Śląski, Eurobank S.A., Alior Bank S.A., BP Polska Sp. z o.o., Orlen S.A., oraz szerokie grono inwestorów instytucjonalnych i prywatnych.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Biuro | Biurowiec | Katowice | Bytom | Metamorfoza | Wnętrza | Renowacja | whiteMAD na Instagramie