Przedszkole w Poznaniu według Eryka Szczepańskiego

Publikowany projekt powstał w ramach pracy semestralnej. Eryk Szczepański studiuje Architekturę na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. zaprojektował przedszkole, które miałoby stanąć na Strzeszynie w Poznaniu. Projekt powstał pod okiem mgr inż. arch. Andrzeja Kurzawskiego oraz mgr inż. arch. Hugona Kowalskiego.

Przedmiotem projektu jest przedszkole czterooddziałowe na Strzeszynie. Jest to dzielnica Poznania zaprojektowana w latach 80., która obecnie intensywnie się rozwija. Licząca około 2300 m kw. działka została przewidziana pod ten cel w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przedszkole miałoby stanąć na rogu planowanych ulic Pileckiego oraz Rostworowskiego.

W przyszłości w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola powstać ma zabudowa jednorodzinna i usługowa.

Projektowane przedszkole ma pomieścić  cztery oddziały dla 20-25 dzieci każdy. Trzy z nich zlokalizowane będą na parterze, czwarty dla najstarszych dzieci na piętrze. Na parterze planowana jest również administracja. Na piętrze przewidziana została kuchnia i przestrzenie wspólne z jadalnią i strefą do zabaw. Piwnica ma stanowić zaplecze socjalne i techniczne.

Budynek został zaprojektowany jako prosta bryła na planie prostokąta z ustawionym kalenicowo dwuspadowym dachem. Projektant celowo ściął dach, dzięki czemu uzyskał świetliki doświetlające przestrzenie wspólne. Elewację i dach pokryją deski z zabezpieczonego drewna liściastego w naturalnym kolorze. Na tyłach obiektu zaprojektowany został plac zabaw ze sztucznym pagórkiem, ogródkami warzywnymi oraz sprzętem do zabaw. Młody projektant zaplanował wnętrze w układzie schodkowym, dzięki czemu mają powstać wielopoziomowe przestrzenie do zabawy i nauki. 

wiz. Eryk Szczepański