Przedwojenne kafle zachwycają! Wciąż znajdują się w wielu kamienicach

Wielobarwność, różnorodność form i faktur przedwojennych kafli ściennych oraz posadzek  skrywających się w przedwojennych budynkach jest niezwykła. Wiele z nich można znaleźć w oświęcimskich kamienicach. Ich miłośnicy stworzyli wystawę prezentującą najciekawsze kafle. 

Wszystko zaczęło się od powstania kilka lat temu w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia, Szymona Klugera, wyjątkowej klubokawiarni Café Bergson (więcej na jej temat pisaliśmy tutaj). Podczas renowacji zdecydowano, że będą znajdować się w nim autentyczne elementy z przedwojennego domu i pobliskich zabytkowych budynków. Wśród nich są kolorowe kafle uratowane ze zburzonej kamienicy, które umiejętnie zostały wkomponowane w interior popularnego dziś miejsca spotkań mieszkańców oraz turystów. 


Pomysł na tyle przypadł do gustu gościom kawiarni, że twórcy Café Bergson postanowili pójść o krok dalej i zaprezentować w swojej przestrzeni także inne kolorowe przedwojenne kafle z oświęcimskich kamienic. Stąd od kilku lat w Café Bergson można oglądać stałą ekspozycję im poświęconą. 

– Wystawa przypomina jak bogatym i wielokulturowym miastem był przedwojenny Oświęcim. Jest też apelem o ratowanie dziedzictwa kulturowego, do którego należą tak często niezauważane piękne posadzki, drzwi, balustrady które są niszczone i wymieniane na odpowiedniki z supermarketu – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor fundacji edukacyjnej prowadzącej Café Bergson, a zarazem pomysłodawca wspomnianych działań. 

Motywy z oświęcimskich kafli wykorzystano też tworząc specjalną serię pocztówek i magnesów Café Bergson. Dzięki nim każdy odwiedzający może zabrać ze sobą do domu minimalistyczny i estetyczny upominek przypominający o oświęcimskich kaflach. Każda kartka pocztowa zawiera także informację o adresie budynku, w którym znajdują konkretne kafelki. Dzięki temu można wybrać się w fascynującą podróż po Oświęcimiu ich szlakiem i spróbować odnaleźć je samodzielnie. 

Pocztówki są dostępne również on-line w sklepiku internetowym Café Bergson. Więcej o możliwościach spędzenia wolnego czasu w Oświęcimiu pisaliśmy w artykule “Oświęcim na weekend”

Zobacz również: Ceramika | Ciekawostki | Mozaika | Ceramika |

Przedwojenne kafle zachwycają! Wciąż znajdują się w wielu kamienicach

Tekst: Tomasz Kobylański 

Zdjęcia: Mychajło Kapustian we współpracy z Łukaszem Szymańskim
Produkcja wystawy: Piotr Gajek, fotoanima.pl 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły