Przewodnik Architektoniczny po Wrzeszczu z unikalnymi rysunkami budynków

Przewodnik Architektoniczny po Wrzeszczu przygotowuje Fundacja Palma. To zbiór artykułów opisujących charakterystyczne budynki położone na terenie Wrzeszcza w Gdańsku. Redakcja magazynu whiteMAD objęła wydawnictwo patronatem.

Gdzie są wille z końca XIX wieku, przedwojenne kamienice czynszowe, modernistyczne gmachy użyteczności publicznej z okresu międzywojennego albo architektura socrealistyczna? We Wrzeszczu! Właśnie dlatego działacze Fundacji Palma zdecydowali się przygotować Przewodnik Architektoniczny po Wrzeszczu.

W publikacji opisanych będzie 45 haseł architektonicznych. Opisy budynków uzupełnią kolorowe ilustracje przygotowane przez Michała Pecko. Szczegółową charakterystyką obiektów, ich losy i pełnione funkcje opiszą specjaliści: Aurelia Bladowska, Anna Półtorzycka i Klaudiusz Grabowski.

Wstęp do wydania przygotował dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, który dość obszernie opisał historię Wrzeszcza i jego przemiany. Przewodnik wydany zostanie w limitowanej wersji 2000 egzemplarzy i w sumie będzie liczył 100 stron.

Wrzeszcz jako jedna z niewielu dzielnic Gdańska szczęśliwie uniknął powojennych zniszczeń. Dzięki czemu w większości została zachowana tkanka architektoniczna tej części miasta. Stanowi ona nasze dziedzictwo, ale także wpływa na tożsamość Gdańska. Cześć obiektów prezentuje się świetnie, wiele wymaga renowacji, sporo utraciło pierwotne funkcje, ale ich piękno warto nagłaśniać.

Aby Przewodnik został wydany Fundacja uruchomiła zbiórkę środków na platformie Zrzutka.pl. Zbiórka dopiero ruszyła, ale już udało się zebrać niemal 20 tysięcy złotych na wydanie publikacji. To niemal 80 procent całej kwoty, którą potrzebuje Fundacja. Link do zbiórki znajdziecie klikając TUTAJ.Przewodnik Architektoniczny po Wrzeszczu


Fundacja Palma od kilku lat tworzy w Gdańsku projekty i narracje, w oparciu o konkretne miejsca i ich tożsamość. Koncentruje się na działaniach kulturalnych o charakterze artystycznym, historycznym i edukacyjnym, łącząc potencjał sektora prywatnego i publicznego. Nasze projekty przyczyniają się zarówno do budowania lokalnej tożsamości, a także popularyzują zainteresowanie historią i architekturą miasta. Więcej na stronie fpalma.pl. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym Przewodnika.

Czytaj też: Wydarzenia  | Gdańsk | Historia | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe