Przewodnik po wyborze paneli winylowych: jak znaleźć idealne rozwiązanie do swojego stylu i potrzeb?

Osoby, które interesują się materiałami wykończeniowymi, bez wątpienia słyszały już o panelach winylowych. Ten materiał, służący do układania na podłodze, cieszy się ogromną popularnością, a to ze względu na wiele zalet, które posiada. Gdzie można wykorzystać panele winylowe? Jak dobrać odpowiedni wzór do swojego domu lub mieszkania? Czy można samodzielnie położyć tego rodzaju podłogę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Dlaczego warto wybrać panele winylowe?

Do tej pory najlepszą alternatywą dla podłóg z prawdziwego drewna były panele podłogowe laminowane. Są dosyć tanie w zakupie, a przy tym uniwersalne. Prezentują się naprawdę dobrze w różnych wnętrzach. Niestety mają też kilka wad. Sprawdzą się głównie w salonie lub sypialni. Przez to, że są mało odporne na wilgoć, lepiej nie układać ich w łazience. Co innego panele winylowe. To zupełnie nowa jakość, jeżeli chodzi o materiały wykończeniowe. Są bardzo wytrzymałe i odporne zarówno na wodę, jak i na inne zabrudzenia. Można je często myć, bez obawy, że pod wpływem płynu z detergentem ulegną zniszczeniu lub stracą kolor. Warstwa winylu, którą pokryte są te panele, sprawia, że są odporne na ścieranie oraz nacisk. Będą służyć długie lata nawet w intensywnie wykorzystywanych pomieszczeniach. 

Warto wiedzieć, że podłoga winylowa jest ciepła i przyjemna w dotyku. To kolejna zaleta, którą docenią osoby lubiące chodzić boso. Co ciekawe, jej grubość to zaledwie 3-7 mm. Panele winylowe nie wymagają też specjalnej pielęgnacji. Wystarczy przecierać ją zwykłym mopem lub odkurzać. Duże znaczenie ma również fakt, iż większość paneli winylowych nadaje się do ogrzewania podłogowego.


Jak wybrać idealne panele winylowe do swojego wnętrza?

Wybierając panele winylowe, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich oznaczenia. Producenci tego rodzaju podłóg stosują dwucyfrowe kody, odnoszące się do klas użyteczności. Pierwsza cyfra to 2 lub 3, gdzie 2 oznacza produkt przeznaczony do użytkowania domowego, a 3 produkt przeznaczony do obiektów użyteczności publicznej. Druga cyfra oznacza ścieralność. Im jest ona wyższa, tym produkt jest bardziej wytrzymały. Osoby poszukujące paneli winylowych, odpornych na ścieranie i nadających się do pomieszczeń o wysokim natężeniu ruchu, powinny zwrócić uwagę na produkty oznaczone kodem 33.

Drugą, niezwykle istotną kwestią, jest wygląd. Bardzo często osoby, które decydują się na panele podłogowe, chcą w ten sposób stworzyć imitację drewnianej podłogi w swoim domu. Panele winylowe świetnie się do tego nadają. Jednak potrafią też zdecydowanie więcej. W ofercie znajdują się panele, które swym wyglądem potrafią imitować np. marmur. Wybór idealnych paneli winylowych do mieszkania lub domu powinien być podyktowany gustem jego mieszkańców. Podłoga powinna być dopasowana do stylu, w jakim zaaranżowane jest dane wnętrze. Panele winylowe z powodzeniem zastąpią zarówno deskę podłogową, jak i parkiet wykonany z różnych gatunków drewna. Stworzą ciepły i przytulny klimat. Na drugim biegunie znajdują się panele imitujące beton te sprawdzą się w pomieszczeniach, które mają bardziej surowy charakter. Wybierając podłogę do kuchni czy łazienki, najlepiej zainteresować się panelami winylowymi, które wyglądają jak płytki podłogowe. 

To, co wyróżnia podłogę wykonaną z paneli winylowych to naturalny wygląd i wierne odwzorowanie zwłaszcza w przypadku paneli imitujących drewno. Kupując tradycyjne panele, trzeba dobrze przemyśleć ich układ, aby dwa identyczne wzory nie leżały obok siebie. W przypadku paneli winylowych dubluje się tylko jedna na 45 sztuk, dlatego ryzyko powtórzenia się modeli jest bardzo małe.

Montaż paneli winylowych

Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać właśnie panele winylowe do wykończenia podłogi, jest to, z jaką łatwością można je samodzielnie zainstalować. Nie trzeba w tym celu demontować istniejącej już podłogi, gdyż mogą być układane zarówno na wylewce betonowej, jak i na kafelkach, panelach laminowanych czy innego rodzaju podłożu. W większości przypadków możliwy jest też samodzielny montaż podłogi. Dzięki systemowi zatrzaskowemu jest to proste i przyjemne zadanie.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których położenie podłogi winylowej jest nieco bardziej skomplikowane i w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy fachowca.

Panele winylowe nie tylko do mieszkań

Panele winylowe posiadają mnóstwo zalet, a dzięki ich wytrzymałości, odporności na zniszczenia i różnorodności wzorów, idealnie sprawdzą się nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w biurach oraz innych budynkach użyteczności publicznej. Łatwo utrzymać je w czystości, wymiana uszkodzonego elementu nie stanowi problemu, a do tego wyciszają kroki, są ciepłe i przyjemne w dotyku. Próżno szukać produktu o podobnych właściwościach.

Artykuł sponsorowany