Psie Pole w Szczecinie. Na nim plac zabaw, wybieg dla psów i tor wrotkarski.

Psie Pole w Szczecinie znajduje się na osiedlu Zawadzkiego. Nieco zaniedbany zaułek miasta zmienił się w pełną zieleni przestrzeń, w której powstał plac zabaw dla dzieci, wybieg dla czworonogów wraz z zabawkami i torami przeszkód, a także tor wrotkarski i wiele innych atrakcji. 

Zakład Usług Komunalnych zakończył odbiory, co oznacza, że nowy park na tzw. Psim Polu możemy uznać za otwarty. Jeszcze przed weekendem znikną ogrodzenia ustawione na czas budowy.

W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy, pusta jeszcze niedawno, polana między blokami na osiedlu Zawadzkiego, zmieniła się nie do poznania. To teraz pięknie zagospodarowane miejsce do zabawy i odpoczynku dla okolicznych mieszkańców.
Do dyspozycji najmłodszych oddany został duży, kolorowy i pełen atrakcji plac zabaw. Są tu domki, drabinki, linarium, zjeżdżalnie, trampoliny czy huśtawki i to w kilku wydaniach, a nawet „podniebna deskorolka”.

Jeśli Psie Pole, to nie mogło zabraknąć na nim miejsca dla czworonogów. Okoliczne pieski mogą korzystać z ogrodzonego wybiegu z urządzeniami do zabawy i nauki. Są także piesuary, a poza wybiegiem, również poidełko – zarówno dla psów, jak i ludzi. Podstawą parku jest oczywiście zieleń. Oprócz rozległych trawników mamy efektowną rabatę bylinową. Wkrótce podobna, jeszcze większa i równie kolorowa, powstanie na kolejnym fragmencie terenu. Są też pnącza, które z czasem pokryją drewnianą pergolę. Wysiana została także łąka kwietna, która czasowo pozostanie ogrodzona, aby nasionka miały szansę wykiełkować.

Jest też mnóstwo nowych krzewów i drzew. Tych ostatnich jeszcze przybędzie, ponieważ kolejne nasadzenia zaplanowane są jesienią. Łącznie będzie ich ok. 300, a wśród nich takie gatunki jak: kasztanowce czerwone, ambrowce, robinie kuliste, graby, brzozy, magnolie, jabłonie ozdobne, grusze, lipy, bzy, derenie czy złotokapy.

Gatunki roślin są dobrane nieprzypadkowo – dominują te miododajne, które przyciągną pożyteczne owady, motyle i ptaki. Dla tych najmniejszych żyjątek ustawione zostały nawet specjalne domki.

Teren parku przecinają nowe alejki, przy których ustawione zostały ławki, kosze na śmieci i latarnie. Jest też specjalny tor do jazdy na rolkach. Nad wszystkim góruje wieża dla jaskółek z projektu SBO. Są też tablice z regulaminem parku, na którym obowiązuje m.in. zakaz śmiecenia, niszczenia sprzętów, wyrywania roślin czy spożywania alkoholu – o czym przypominamy. Prace wykonała firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak, ich koszt to ok. 3,9 mln zł.

źródło, zdjęcia: UM Szczecin / https://www.szczecin.eu/pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Place, Skwery, Parki  | Ekologia | Zwierzęta | Szczecin

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły