Remont domu z lat 70. Zaniedbany budynek otrzymał estetyczną formę

Kapitalny remont domu na starówce historycznego miasta Kutná Hora dał mu zupełnie nowe, odświeżone oblicze. Po przebudowie wnętrz życie domu toczy się wokół centralnej spiralnej klatki schodowej zwieńczonej świetlikiem, która dzięki licznym otworom wpuszcza światło w głąb domu i łączy poszczególne przestrzenie.

Stary dom w malowniczym miasteczku Kutná Hora przeszedł w swojej historii liczne zmiany. Pierwotny średniowieczny obiekt doszczętnie spłonął w pożarze pod koniec XIX w. Na jego miejscu wzniesiono nowy budynek. W latach 70. XX w. przeszedł on gruntowną i niezbyt trafną przebudowę, podczas której drastycznie zmieniono jego charakter, na typowo modernistyczny kloc o prostej formie. Kiedy klienci zwrócili się do architektów z biura BYRÓ architekti z prośbą o wykonanie projektu całkowitej renowacji budynku, dom w zasadzie pozbawiony był jakiejkolwiek autentyczności i charakteru. Zadaniem architektów było je przywrócić.


Ich głównym celem stało się odnalezienie na nowo dawnego ducha domu i oryginalnych fragmentów, które pozostały w szczątkowych ilościach, i płynne połączenie ich z nowymi elementami, aby współtworzyły spójną całość. Architektom zależało na zatarciu granicy pomiędzy starym a nowym, co miało na celu wnieść do budynku powiew świeżości i współczesności. Dzięki temu dom przeznaczony dla rodziny z trójką dzieci zyskał nową przestrzeń, a poszczególne pomieszczenia otwierają się na siebie i przenikają. Atmosfera i gra świateł nadają wnętrzu harmonii i przytulności.

Dom przed i po przebudowie. Fot. Google Maps i BYRÓ architekti

Motywem przewodnim domu są kręcone schody umieszczone w sercu projektu, łączące poszczególne poziomy budynku. Dzięki licznym otworom prowadzącym do klatki schodowej pion komunikacyjny staje się także mediatorem pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w poziomie. Pomiędzy parterem a piętrem znajdują się oryginalne kamienne schody, natomiast pomiędzy piętrem a poddaszem powstała nowo zaprojektowana klatka schodowa. Wykonano ją ze stalowych stopni zapewniających dopływ światła na piętro poniżej. Szczyt schodów jest zwieńczony świetlikiem, który wprowadza naturalne światło do wnętrza domu.

Remont domu

Oprócz gry świateł na nastrój i charakter domu wpływa również jego kolorystyka. Fasada budynku jest skromna, natomiast we wnętrzu zastosowano bardziej wyraziste kolory. Dobrano tam stonowane odcienie, łączone z powierzchniami o bardziej wyrazistych barwach lub mocnymi akcentami. Większość mebli wykorzystanych we wnętrzu została wykonana na wymiar –  zaprojektowano je we własnej pracowni biura BYRÓ architekti.

Układ domu opiera się na wspomnianej już centralnej klatce schodowej, która łączy wszystkie piętra. Piwnica pozostała praktycznie bez zmian i służy celom magazynowym. Na parter wchodzi się przez przestronny hol, który jest połączony z klatką schodową, a obok znajduje się pokój zabaw dla dzieci z wydzieloną łazienką oraz część usługowa domu – pomieszczenie techniczne oraz pralnia. Piętro składa się z części dziennej z kuchnią, głównej sypialni z oddzielną łazienką oraz gabinetu. Poddasze przeznaczone jest dla dzieci i obejmuje pokój chłopięcy i dziewczęcy oraz drugą łazienkę z toaletą. Integralną częścią domu jest kameralne podwórze i ogród, które również zostały poddane modernizacji podczas remontu i są dostępne zarówno z piwnicy, jak i poprzez nowy taras z części dziennej na piętrze.

Źródło: BYRÓ architekti

Biuro: BYRÓ architekti
Autor: Jan Holub, Tomáš Hanus
Lokalizacja projektu: Kutná Hora, Republika Czeska
Rok ukończenia: 2023
Powierzchnia użytkowa: 297 m²
Fotograf: Alex shoots buildings

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Minimalizm | Wnętrza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Temat: Remont domu z lat 70. Zaniedbany budynek otrzymał estetyczną formę