Remont mieszkania w Czechach. Stworzono tutaj otwartą przestrzeń

Ten oryginalny lokal powstał w Czechach, w mieście Hradec Kralove. Życzeniem klienta był kompleksowy remont mieszkania z przeznaczeniem na wynajem. Istniejący układ z korytarzem, z którego dostępne były wszystkie pozostałe pomieszczenia, był idealny pod względem uzyskania pożądanego układu wnętrza, czyli otwartej przestrzeni.

Ze względu na lokalizację na ostatnim piętrze, w miarę postępu prac rozbiórkowych, widoczne stały się świetne warunki oświetleniowe. Doprowadziło to stopniowo do usunięcia niemal wszystkich ścian dzielących przestrzeń, uzyskując w ten sposób dwustronne światło pośrodku mieszkania, pierwotnie dostępne tylko w części korytarza. Obszar ten jest dodatkowo doświetlony i wentylowany przez małe okno w części kuchennej.


Z punktu widzenia architektów rozwiązanie to stwarza dodatkowe pomieszczenie. W perspektywie i kategoriach rynku nieruchomości jest to jednak przestronna kawalerka z aneksem kuchennym, a więc mieszkanie potencjalnie trudne do wynajęcia w kontekście miasta powiatowego, jakim jest Hradec Kralove. Projektowi towarzyszyła zatem spora niepewność wynikająca z obawy przed trudnym poszukiwaniem konkretnego najemcy po zakończeniu realizacji, a jednocześnie entuzjazm i przekonanie o poprawności i jakości rozwiązania oraz podjętych decyzji.W centralnej części mieszkania skoncentorwano wszelkie niezbędne udogodnienia, natomiast pozostałe pokoje pozostają wolne. W przedpokoju znalazła się nowa kuchnia. Wielkość pomieszczenia pozwala również na ustawienie stołu jadalnego. Wizualnie jest ono powiększone poprzez zastosowanie pełnowymiarowego lustra, które odbija nieregularny kształt malowideł na suficie. Za lustrem po obu stronach zaprojektowano wbudowane miejsce do przechowywania. Łazienka z prysznicem jest oddzielona półprzezroczystą ścianą z luksferów i drzwiami z drutu szklanego, dzięki czemu uzyskano pewien stopień naturalnego oświetlenia.

Remont mieszkania

Renowacja oryginalnego parkietu bukowego i podłóg lastryko pozwoliła przekonać klienta do inwestycji w podobnie trwałe materiały. Spoiny w podłodze wyburzonych ścianek działowych zostały zastąpione pasami kamiennymi, a następnie przeszlifowane razem z lastryko. Oryginalny parkiet bukowy w odcieniu czerwieni został uzupełniony dębem i połączony z kamieniem za pomocą specjalnie wyciętych w odpowiednie kształty fragmentów drewna. Powstały w ten sposób, z pozoru przypadkowy wzór, stwarza poczucie podziału na poszczególne pomieszczenia lub strefy i wywiera silne wrażenie artystyczne.

Studio: svobodová blaha
Autorzy: Anna Svobodová, Ondřej Blaha
Lokalizacja projektu: Hradec Kralove
Kraj projektu: Czechy
Rok ukończenia: 2019
Powierzchnia użytkowa: 55 m²

Źródło: svobodová blaha

Czytaj też: Czechy | Praga | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie  | Minimalizm | Apartament

Temat: Remont mieszkania w Czechach. Stworzono tutaj otwartą przestrzeń