Renowacja witryny
Fot. Krzysztof Żwirski

Renowacja witryny w Krakowie. Zakład działa tam od 1888 roku!

W ostatnim czasie renowacji doczekała się witryna lokalu przy ulicy Św. Krzyża 3, którym opiekuje się Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie. Nie dodzwonimy się już co prawda pod czterocyfrowy numer telefonu napisany złotymi literami na eleganckim przedwojennym szyldzie, ale mieszczący się pod nim zakład Zbigniewa Świerblewskiego działa w najlepsze, i tak jak kiedyś „wykonuje wszelkie roboty w zakres szklarstwa wchodzące”. Renowacja witryny przywróciła lokalowi dawny urok i podkreśliła jego bogatą historię.

Sama witryna i miejsce są dość wyjątkowe i unikatowe, bowiem mieszczący się tam zakład szklarski działa w tym samym miejscu od 1888 roku. Nad drzwiami i witryną zachowane są szyldy z końca lat 30., kiedy właścicielem zakładu został Tadeusz Heretyk, jednak jego założycielem i pierwszym właścicielem był szklarz Samuel Finkelstein.

Witryna lokalu po renowacji. Fot. Krzysztof Żwirski


W latach 30., w wyniku wzrostu nastrojów antysemickich, mężczyzna zmuszony został przenieść działalność w mniej reprezentacyjne miejsce. Zamienił się wówczas z zakładem Tadeusza Heretyka, zlokalizowanym wtedy przy ul. Krowoderskiej. Heretyk kontynuował działalność na ul. św. Krzyża 3 przez kolejne dekady, stając na czele Cechu Szklarzy Krakowskich i szkoląc do zawodu kilkunastu adeptów. Jednym z nich okazał się być pan Zbigniew, który obecnie zarządza zakładem.

Witryna lokalu przed i po renowacji. Na zdjęciu widoczny jest pan Zbigniew. Fot. Krzysztof Żwirski

Witryna została wyczyszczona, przywrócono detale drzwi i ich historyczny kolor. Wewnątrz lokalu znajdują się zabytkowe meble, wpisane do Rejestru Zabytków Ruchomych. Jednocześnie nadal spełniają swoją funkcję. Co więcej, zakład działa tak samo jak lata temu, bo nie pojawiły się tam żadne współczesne maszyny. Cięcie i szlifowanie szkła odbywa się ręcznie. W ramach prac restauracyjnych wykonano również konserwację starej rolety, która nadal jest sprawna.

Źródło: krakow.pl, Igraszki z czasem

Czytaj też: Kamienica | Metamorfoza | Renowacja | Witryna sklepowa | Zabytek | Historia | Kraków

Temat: Renowacja witryny w Krakowie. Zakład działa tam od 1888 roku!