ARCHITEKTURA

Rewitalizacja alpejskich chatek w Szwajcarii. Projekt wykonał Polak!

Rewitalizacja alpejskich chatek w Szwajcarii to najnowszy projekt Bogusława Barnasia, założyciela pracowni BXB Studio (www.bxbstudio.com). Projekt polegał na adaptacji zabytkowych budynków pasterskich w Szwajcarii, w malowniczej alpejskiej dolinie. Szukając nowej funkcji mieszkalnej dla tych dwóch obiektów architekci starali się zachować historyczne dziedzictwo. “W sposób nowatorski potraktowaliśmy elementy mobilne takie jak – składany balkon i składane rolety. Zwiększają one funkcjonalność i ergonomie obiektu, jednocześnie nadają inwestycji nowatorski charakter.” – tłumaczy Bogusław Barnaś

Budynek mniejszy zaaranżowano jako niewielki, dwukondygnacyjny dom mieszkalny z własną prywatną wydzieloną działką, na której zorganizowano taras wraz z kominkiem ogrodowym. Budynek większy przekształcono w obiekt mieszkalny, mieszczący aż trzy niezależne mikro-apartamenty, każdy z wydzieloną na działce zewnętrzną strefą prywatną, będącą przedłużeniem wnętrza mieszkalnego oraz strefą wspólną na tarasie z kominkiem ogrodowym. 

“Aranżując wnętrza tych historycznych obiektów kierowaliśmy się zasadą ergonomii przestrzeni wewnętrznej ale również uwarunkowaniami zewnętrznymi – nasłonecznieniem i osiami widokowymi ukierunkowanymi na przepiękną, malowniczą dolinę alpejską. Budynek większy rozbudowaliśmy w strefie podziemnej piwnicy, zwiększając przestrzeń użytkową. W dobudowanej części zlokalizowaliśmy salon kąpielowy z sauną. Przestrzeń ta została wyposażona w studnie świetlną.” – dodaj architekt 

Aranżując przestrzeń zewnętrzną architekci starali się wpisać w charakter miejscowości i topografię terenu, wykorzystując otwarcia widokowe z poszczególnych przestrzeni rekreacyjnych. Jak wam rewitalizacja alpejskich chatek w Szwajcarii?

PO

Metryka projektu: 
Rewitalizacja Zabytkowych Budynków w Szwajcarii
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Rossa, Gryzonia, Szwajcaria
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartosz Karwat, Urszula Furmanik
Data: 2020-2022

O pracowni:
Bogusław Barnaś (BXBstudio) – ukończył Architekturę na PK oraz FH Muenster w Niemczech.  W 2009 założył BXBstudio skupiając doświadczenie zdobyte m.in w Londynie u Normana Fostera. W latach 2012-2017wykładał na KAAFM. W 2014 zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper*. W 2015 w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką wg Property Design. W roku 2018 otrzymał nagrodę „Architekci Małopolski 2017” za projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej oraz PLGBC Green Building Awards za najlepszy projekt ekologiczny dla Eco Warsaw Tower. W tym samym roku Property Design umieściło BXBstudio na liście 25 najpopularniejszych polskich biur architektonicznych. W 2019 ponownie nagrodzony przez PLGBC za Dom Symbiotyczny w kategorii najlepszy projekt ekologiczny.

“W BXBstudio projektujemy budynki, które są jednocześnie nowoczesne i nawiązujące do tradycji. To połączenie pozwala nam kreować ciekawe formy czego przykładem jest prezentowana Polska Zagroda, będąca transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję. W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaproponowaliśmy pięć współczesnych Stodół Polskich. Kreują one bardzo ciekawą przestrzeń. Z jednej strony tworzą kameralny dziedziniec razem z istniejącym, historycznym, Domem Starym, który został przez nas zrewitalizowany, a z drugiej strony niezwykle dynamicznie otwierają się na otaczający krajobraz, pełen bujnej zieleni i niewielkich stawów.

Przyjęta filozofia projektowa w BXBstudio, to szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Relacja ta wynika z poszukiwania kontekstu kulturowego, ale jednocześnie poszukiwania współczesnej formy, współczesnego designu. Wierzymy, że ten sposób kreowania przestrzeni zapewnia naszym budynkom trwałość i ponadczasowość, że dzięki temu nie są one anonimowe, pozbawione duszy, że są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem.” – mówi architekt Bogusław Barnaś

Więcej prac autorstwa Bogusława Barnasia opisywaliśmy przy okazji poniższych artykułów: 

źródło: materiał prasowy / BXB Studio / www.bxbstudio.com

Czytaj też: Renowacja | Zabytek| Szwajcaria | Drewno | Kamień  | whiteMAD na Instagramie

PRZED
PRZED
PO
PO
PO
PO

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej