Rewolucja w Częstochowie. Plac Biegańskiego będzie zielony

Plac Władysława Biegańskiego w Częstochowie to reprezentacyjne miejsce w centrum miasta. Na placu znajduje się zabytkowy ratusz, a po przeciwnej stronie kościół św. Jakuba Apostoła. Pierwotnie nazwą placu był Rynek św. Jakuba, w latach 30. XX wieku miejsce nazywano placem Bronisława Pierackiego. Obecna nazwa – plac Władysława Biegańskiego obowiązuje od 1956 r.

Ostatni remont placu przeprowadzono w 2011 roku. Zlikwidowano wtedy płyty jezdne, które przecinały plac na osi wschód-zachód. Miejsce jednak mocno obłożono płytami, przez co powstała miejska wyspa ciepła. Teraz ma to się zmienić, a miejsce ma być atrakcyjnym miejscem do odpoczynku wśród zieleni.

W piątek 12 stycznia urzędnicy częstochowskiego ratusza opublikowali wizualizacje, które przedstawiają koncepcję zmian. Ich autorem są architekci z Grupy Verso. Miasto będzie się starać o fundusze unijne, które pomogą w realizacji projektu.

Plac Biegańskiego pełni kluczową rolę jako serce i dumna wizytówka miasta, dlatego trzeba zaakcentować jego reprezentacyjny charakter. Powinien być też uniwersalny, bo to miejsce i dla poważnych wydarzeń, np. o charakterze patriotycznym, i dla rozrywki, czyli koncertów małych i dużych, a także dla wydarzeń kulturalnych i handlowych, jak targi, wystawy i jarmarki. Chcemy, żeby częstochowianie chętnie się tu spotykali, ale także by z dumą pokazywali to miejsce swoim znajomym z innych miast. Aby przyciągnąć mieszkańców w różnym wieku, proponujemy dużą altanę, ławki, całoroczną kawiarnię i zielone strefy relaksu, w tym fontanny uwielbiane przez dzieci. Gastronomia w tym przypadku jest nieodzowna, tak jak zacienione miejsca odpoczynku. Będzie więcej drzew i roślinności – mówił podczas prezentacji koncepcji prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.


Koncepcja zakłada odbudowę odwachu w historycznej lokalizacji. Dziś zespół urbanistyczny Ratusza jest niepełny. Ratusz oraz odwach zostały zbudowane w latach 1828-1836 według projektu Franciszka Reinsteina. Nowy budynek odwachu ma wyglądać tak jak dawniej. Wewnątrz mają powstać lokale gastronomiczne – restauracje i kawiarnie.

Pracując nad projektem zmian architekci analizowali uwagi zgłaszane przez mieszkańców. Sporo uwag zgłosiło Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy, Stowarzyszenie Demokratyczne RP, Centrum Usług Komunalnych czy Miejska Pracownia Urbanistyczno-Planistyczna.

Animacja placu:

Nowa koncepcja zakłada stworzenie na placu zielonych wysp. Przestrzeń uzupełnią oczka wodne, kurtyna wodna oraz instalacje, po których rosnąć będą pnącza. W koncepcji ważne jest powstanie nowych lokali usługowych, które mają przyciągnąć do centrum mieszkańców. Kiedy przebudowa zostanie zrealizowana? Miasto chciałoby oddać nowy plac mieszkańcom w 2026 r. na 200-lecie połączenia starej Częstochowy i Częstochówki.

projekt: Grupa VERSO

źródło: UM Częstochowa

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Miasto | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

Tak miejsce wygląda obecnie:

fot. Google