„Rozmowy międzymiastowe”: miasta przyszłości już tutaj są

Co charakteryzuje miasta przyszłości? Za nami druga część cyklu „Rozmowy międzymiastowe”, które organizuje firma Echo Investment. W drugiej odsłonie udział wzięli Dawid Wrona oraz Jarosław Kuźniar.

Druga odsłona „Rozmów międzymiastowych” odbyła się w nietypowej formie. Uczestnicy udali się na przejażdżkę po Warszawie elektrycznym samochodem i wymieniali swoje opinie o trendach w organizacji miast, wskazali na elementy, które tworzą nowoczesne miasto oraz próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak budować miasta przyszłości?

Dyskutowali Jarosław Kuźniar (dziennikarz, podróżnik i publicysta) oraz Dawid Wrona (Dyrektor sprzedaży w Echo Investment S.A.). Punktem wyjścia do rozmowy jest centrum miasta. Czy współcześnie pełni ono taką funkcję jak jeszcze kilkanaście lat temu? Pytanie jest ciekawe, z punktu widzenia Warszawy, która w ostatnich latach przeżywa budowlany boom. Jedną z inwestycji, która powstaje w centrum Warszawy są Browary Warszawskie (projekt JEMS Architekci) – to przykład inwestycji o mieszanych funkcjach handlowych, usługowych i mieszkalnych, którą architekci projektowali próbując przewidzieć trendy w urządzaniu miast. Na pierwszym miejscu jest tutaj komfort ludzi, którzy chcą mieszkać blisko pracy i mieć pod ręką ulubione sklepy i miejsca spotkań.

Mimo że w Warszawie w wielu dzielnicach trwa budowa nowych osiedli, to jednak centrum stolicy ciągle pełni funkcję głównego miejsca spotkań biznesowych i towarzyskich – po prostu najłatwiej można tu dojechać z ościennych dzielnic. Rozmówcy zwrócili tutaj uwagę na tzw. „Nową Wolę”, czyli teren wokół ronda Daszyńskiego, przy którym rośnie las wieżowców. Blisko stąd już do Browarów Warszawskich, które powstają na poprzemysłowym terenie.

Projektując Browary Warszawskie inwestor chciał stworzyć miejsce kuszące, przyciągające i pozytywnie odbierane przez ludzi. Jak to zrobić?

To długa podróż. Na początku zastanawialiśmy się z projektantami, co możemy w tym miejsc zrobić? Dla nas szalenie ważne jest, by tworzyć projekty multifunkcjonalne, by nie ograniczać się do jednej kategorii, aby dać ludziom przestrzeń, która będzie żyła non-stop. Aby przestrzeń stała się nową częścią miasta, była integralna z całą tkanką. Przykładem takiej inwestycji są Browary Warszawskie. Analizowaliśmy, jakie funkcje tam trzeba stworzyć, jak zaprojektować ciągi komunikacyjne odpowiadające potrzebom – mówił Dawid Wrona, Dyrektor sprzedaży w Echo Investment S.A.

Mieszane funkcje są ważne, by nie tworzyć w miastach profilowanych dzielnic. Negatywnym przykładem jest tutaj tak zwany Mordor, w którym życie zamiera po opuszczeniu przez pracowników biur. Browary Warszawskie mają być inne – to przykład miejsca, które ma tętnić życiem do późnych godzin. Inwestor stworzył pięć placów tematycznych z knajpkami i restauracjami. Rozbudowana została też podziemna część, w której będą działać puby. Lokalizacja pod grubymi murami dawnego browaru sprawi, że będzie to przestrzeń o dobrej izolacji dźwięku, dlatego mieszkańcy pobliskich budynków będą się mogli cieszyć ciszą w nocy.

Czy można przewidzieć trendy na rynku deweloperskim, tak, aby przyszłe inwestycje dobrze wpisywały się w miasto?

Wszystkiego przewidzieć nie można. Obserwując i rozmawiając z młodym pokoleniem możemy poznać, na czym im zależy. Zastanawiamy się, jak wprowadzić udogodnienia, które będą odpowiadać na problemy współczesności – bezdotykowe przechodzenie przez drzwi, windy które wiedzą, na które piętro cię dowieźć – dodał Dawid Wrona.

Czyli miasto przyszłości to już rzeczywistość?

Miasto przyszłości już jest, ale nie każdy miejski projekt jest multifunkcjonalny – powiedział Dawid Wrona.

miasta przyszłości


Miasta przyszłości to też zmiana w mentalności mieszkańców. Pandemia pokazała, że potrafimy nawiązywać sąsiedzkie relacje, pomagać starszym w robieniu zakupów. Młodsze pokolenie do sąsiedzkich relacji podchodzi inaczej. Liczą się wspólne inicjatywy, takie jak sąsiedzkie ogródki z warzywami i ziołami. Deweloperzy muszą więc uwzględniać powstawanie takich udogodnień i ułatwiać mieszkańcom komunikację między członkami takich wspólnot. Przykładem mogą być tablice ogłoszeń, dzięki którym mieszkańcy mogą wymieniać się informacjami, oddawać przedmioty, które okażą się potrzebne sąsiadom. Właśnie tak ma funkcjonować społeczność wokół Browarów Warszawskich. Cały zapis rozmowy gości możecie zobaczyć na wideo tutaj:

O pierwszym spotkaniu z cyklu „Rozmowy międzymiastowe” przeczytacie w naszej poprzedniej relacji klikając TUTAJ.

Czytaj też: Warszawa | Łódź | Osiedle | Urbanistyka | Miasto

źródło: Echo Investment