przebudowa Starej Rzeźni

Rusza przebudowa Starej Rzeźni w Poznaniu! Inwestor otrzymał pozwolenie na prace.

Firma Vastint właśnie ogłosiła, że otrzymała pozwolenie na remont i zmianę funkcji trzech pierwszych budynków historycznych na terenie Starej Rzeźni, która ma w najbliższych latach przejść kompleksową rewitalizację. Przebudowa Starej Rzeźni sprawi, że opuszczone od dłuższego czasu zabytkowe zabudowania znów zaczną żyć i zyskają nowe funkcje.

Jak donosi Rafał Przybył z Vastint Poland, kompleksową rewitalizację firma rozpocznie od renowacji historycznych budynków zlokalizowanych przy ul. Garbary, tuż przy wejściu głównym na teren Starej Rzeźni. W przeszłości były to budynki administracyjne dyrekcji i działu handlowego (później przedszkole) oraz portiernia. Po zakończeniu prac w obiektach tych znajdą się powierzchnie biurowo-usługowe. W jednym z budynków jest planowane stworzenie biura projektu, gdzie będzie można obejrzeć makietę Starej Rzeźni oraz uzyskać informacje na temat inwestycji. Prace budowlane mają rozpocząć się latem tego roku, zaraz po wyborze generalnego wykonawcy robót.


Historia Starej Rzeźni w Poznaniu sięga przełomu XIX i XX w. Przed powstaniem rzeźni przy ulicy Garbary istniały w Poznaniu rzeźnie cechowe, lecz w związku z rozwojem miasta w końcu XIX wieku zadecydowano o budowie Rzeźni Miejskiej oraz targowiska zwierzęcego, które spełniałyby wymagania i sprostały zapotrzebowaniom rozrastającej się metropolii. Zakład był bardzo nowoczesny jak na ówczesne czasy i posiadał wszelkie udogodnienia i pomieszczenia potrzebne do sprawnego funkcjonowania. Rzeźnia była rozbudowywana w latach 1906-1908. Po II wojnie światowej kompleks szybko odbudowano ze zniszczeń, a kolejne lata przynosiły następne modernizacje.
W latach 90. XX wieku po założeniu spółki „Pozmeat” zakłady przeniesione zostały poza miasto. Od tamtej pory ceglany kompleks był znany głównie z cyklicznego targu staroci i sporadycznych wydarzeń kulturalnych. Wkrótce ta zamknięta i zaniedbana przestrzeń odżyje i będzie mógł z niej korzystać każdy. Vastint Poland wybuduje tu budynki mieszkalne, biurowce z lokalami usługowymi, handlowymi i gastronomicznymi. W sumie cały kompleks będzie liczyć prawie 80 tysięcy m kw. Przebudowa Starej Rzeźni przyniesie miastu nowe, ciekawe i wartościowe tereny.

Plan rewitalizacji pozostałej części kompleksu jest obecnie konsultowany przez miasto w ramach prac nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Zainteresował Cię ten temat? Więcej o rewitalizacji zabytkowego kompleksu przeczytasz tutaj: TAK ZMIENI SIĘ STARA RZEŹNIA W POZNANIU. OTO NOWE WIZUALIZACJE!

Czytaj też: Zabytek | Poznań | Metamorfoza | Architektura w Polsce | Osiedle | Biurowiec | whiteMAD na Instagramie

Źródło: domena publiczna, epoznan.pl, Vastint

Temat: Rusza przebudowa Starej Rzeźni! Inwestor otrzymał pozwolenie na prace.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły