budowa Placu Centralnego
Źródło: um.warszawa.pl

Ruszyła budowa Placu Centralnego. Serce Warszawy się zazieleni!

Rozpoczęła się przebudowa placu Defilad. Zabetonowane miejsce, praktycznie pozbawione zieleni, zostanie całkowicie odmienione. Posadzonych zostanie ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, a także trawniki. Całość dopełni niska sadzawka. Budowa Placu Centralnego to początek kolejnego miejsca w Nowym Centrum Warszawy. Metamorfoza Placu Defilad zostałą zaprojektowana przez pracownię A-A Collective.

Po latach dyskusji i planowania, w sercu Warszawy powstanie nowa przestrzeń. Zielona, uporządkowana, przyjazna mieszkańcom, ale też szanująca historię miasta, ponieważ układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych i zniszczonych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki. Plac Centralny, wraz z m.in. oddanym niedawno placem Pięciu Rogów, ulicą Chmielną, a także Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatrem Rozmaitości – stworzą Nowe Centrum Warszawy.

Źródło: um.warszawa.pl

Plac Centralny


 

Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, który wpłynie na atrakcyjność ścisłego centrum miasta. Będzie zielono. Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i bylin. Pojawi się tu 11 gatunków krzewów, a także ponad sto drzew – takich, jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie. W północno-zachodniej części placu, w pobliżu budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości, projektant zaplanował niską sadzawkę.

Źródło: um.warszawa.pl i Google Maps

Nowe zagospodarowanie tej przestrzeni między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki przygotowała pracownia A-A Collective, wyłoniona w międzynarodowym konkursie. Nawierzchnia placu zostanie wykonana z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną zbudowane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej – wyjaśnia Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Źródło: um.warszawa.pl i Google Maps

Budowa Placu Centralnego zostanie skoordynowana z budową pobliskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zaplecze MSN w dużej części znajduje się na terenie przyszłego placu, dlatego prace trzeba było zaplanować tak, aby ze sobą nie kolidowały. Zostaną wykopane 4 zbiorniki o głębokości 7 metrów, wykonane z prefabrykatów. Specjalnie opracowany system pozwoli na bieżącą kontrolę ich napełnienia. Gdy zbiorniki będą puste, zieleń będzie podlewana wodą miejską – natomiast w pierwszej kolejności, zawsze wykorzystywana będzie woda „z drugiego obiegu”.

Źródło: um.warszawa.pl i Google MapsBudowa Placu Centralnego zrealizowana zostanie przez firmę Balzola. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 60 mln zł. Wykonawca ma 60 tygodni, czyli ok. 14 miesięcy na realizację inwestycji. Wykopy przeprowadzane będą pod ścisłym nadzorem archeologicznym – należy się spodziewać, że podczas prac w centrum Warszawy wykonawcy mogą natrafić na cenne znaleziska, wszak do 1939 roku miejsce to było  pokryte kwartałami zabudowy.

źródło:  UM Warszawa / um.warszawa.pl
wizualizacje: A-A Collective / https://www.a-a-collective.com

Zobacz też: Metamorfoza | Warszawa | Zieleń | Socrealizm | whiteMAD na Instagramie

Centrum Warszawy w 1935 i 2021 roku. Widoczna gęsta zabudowa została w dużej części zniszczona podczas II wojny światowej. To, co ocalało zostało wyburzone pod PKiN, plac Defilad i inne powojenne inwestycje. Źródło: mapa.um.warszawa.pl i Google Maps

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły