Zielone światło dla przejęcia budynku wyraziła Rada Miasta Rybnika podczas sesji 27 lipca. Przedwojenny gmach zostanie odkupiony od Banku Pekao S.A. Prawdopodobnie już wkrótce będą tu pracować urzędnicy miasta.
Budynek jest symbolem przedwojennych aspiracji miasta. Reprezentacyjny gmach znajduje się na rogu ulicy Bolesława Chrobrego oraz 3 Maja. To czteropiętrowy gmach, który zbudowany został w stylu funkcjonalistycznym. Jego charakterystycznym elementem jest maszt flagowy na szczycie. Przed wojną znajdowała się tutaj siedziba Komunalnej Kasy Oszczędności. Budynek był jednym z nielicznych, który był częścią wizji nowoczesnego Rybnika – wizjonerskiego projektu, jaki marzył się ówczesnemu burmistrzowi Władysławowi Weberowi.
Decyzja o zakupie tego historycznego budynku, znajdującego się w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Rybnika, jest oczywiście istotna z punktu widzenia ochrony jednej z architektonicznych ikon naszego miasta. Najważniejsze jednak, że nowa siedziba znacząco poprawi komfort obsługi mieszkańców. Ze względu na swoje położenie oraz dostępność i bliskość głównego budynku UM, pobankowy gmach idealne wpisuje się w kwartał urzędowych zabudowań. Dzięki temu zarówno klienci urzędu jak i jego pracownicy szybko i sprawnie będą mogli poruszać się w obrębie trzech budynków, położonych przez ul. Bolesława Chrobrego 2 i 8 oraz ul. Zamkowej – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Obecnie przedwojenny gmach przy ulicy Chrobrego 8 jest opuszczony. Wcześniej jego powierzchnie były wykorzystywane na potrzeby administracyjno-biurowe. Działały tu banki i instytucje finansowe. Swoją siedzibę miał tu między innymi Okręgowy Urząd Górniczy.
Parter i pierwsza kondygnacja budynku praktycznie nie wymagają remontu, a jedynie odświeżenia, dlatego tutaj jako pierwsze chcielibyśmy przenieść wydziały i biura zajmujące do tej pory budynek przy ul. Rzecznej oraz pomieszczenia wynajmowane w „Hermesie” – wyjaśnia Robert Cebula, Sekretarz Miasta Rybnika.
Dodatkowo radni wyrazili zgodę na zakup niewielkiego terenu przy ulicy 3 Maja, który obecnie jest parkingiem. To fragment ze starymi drzewami, który jest przedłużeniem zieleńca im. Rozalii Biegeszowej. Prawdopodobnie miejsce zostanie zmienione w zielony skwer.
źródło: UM Rybnik, fot. Google Street View
Czytaj też: Miasto | Zabytek | Modernizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie