Rynek we Wrocławiu będzie zielony? Zmian chcą mieszkańcy

Pomysł, by Rynek we Wrocławiu był znowu zielony został zgłoszony w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogą już głosować na poszczególne projekty. Czy projekt Zielony Rynek zostanie zrealizowany? Zdecydują wrocławianie.

Rynek we Wrocławiu był już kiedyś zielony. Dowodzą tego archiwalne zdjęcia, które nie są aż tak stare. Drzewa rosły na rynku jeszcze w okresie PRL, gdzie na płycie dumnie pięło się w górę Drzewo Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej. W 1996 roku w związku z modernizacją nawierzchni i infrastruktury technicznej Rynku drzewo wycięto. Wokół tego drzewa rosła niższa zieleń, której dziś już nie ma.

Pomysł, aby na wrocławski Rynek powróciła zieleń zgłosiła Kasia Biała z pracowni mossmoss. Projekt nasadzeń drzew na Rynku ma służyć mieszkańcom i turystom. W upalne dni drzewa będą dawały ukojenie rzucanym przez nie cieniem, w deszczowe dni będą chroniły jak parasol. Dodatkowo takie założenie ma pomóc rozszczelnić nawierzchnię oraz odprowadzać nadmiar wody opadowej podczas ulew.

Drzewa będą zasadzone przy ławkach oraz w miejscu, gdzie historycznie ta zieleń już się znajdowała. Każde z drzew będzie nazwane na cześć słynnego Wrocławianina, który zasłużył się dla miasta. Wyłonienie postaci mogłoby się odbyć za pomocą głosowania mieszkańców. Wrocław jako wybrane miasto do programu Misja Miast, może stać się liderem i inspiracją dla innych ośrodków w Polsce i Europie.

W oposie zgłoszonego projektu czytamy zalety, jakie wiążą się z sadzeniem drzew. Rośliny oczyszczają powietrze, pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie, zwiększa bioróżnorodność i atrakcyjność wizualną miejsca.


140 kg taką ilość tlenu wytwarza jedno drzewo w ciągu roku, czyli tyle ile zużywa jeden dorosły człowiek;70 kg tyle szkodliwych cząstek oraz zanieczyszczeń powietrza jest w stanie pochłonąć jedno drzewo w ciągu roku – wymienia pracownia mossmoss.

Czy projekt Zielony Rynek zostanie zrealizowany? Mieszkańcy mogą głosować na stronie TUTAJ.

źródło: mossmoss

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Wrocław | Zieleń | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie