Rzeczywistość lepsza niż wizualizacje. Strefa Aktywności w Chorzowie

Strefa Aktywności to nowoczesny plac w Chorzowie, w którym odpocząć i bawić się mogą nie tylko dzieci. To jedna z najlepszych tego typu przestrzeni w Polsce.

Skwer zaprojektował zespół SLAS architekciMariusz Komraus oraz Aleksander Bednarski. Nowy plac jest jednym z elementów planów rozwoju Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. Jest to też element rewitalizacji okolicznych dzielnic miasta.

Strefa Aktywności powstała na terenie po dawnym budynku garnizonu wojskowego. Dzięki tej realizacji Kampus SMCEBI funkcjonalnie “połączył się” z miejską tkanką Chorzowa.

Plac wyglądem przypomina architektoniczną bombonierkę. I jest to komplement! Betonową płytę wypełniono kilkudziesięcioma mniejszymi strefami zaprojektowanymi z myślą o konkretnej aktywności. Są miejsca do rekreacji, urządzenia do zabawy, miejsce do ćwiczeń fitness oraz indywidualnie zaprojektowane elementy małej architektury oraz zieleńce. Z Parku Aktywności z powodzeniem mogą też korzystać seniorzy.

Strefa Aktywności


Architekci celowo pozbawili plac barier. Cel był taki, aby pobudzić lokalną społeczność do interakcji pomiędzy użytkownikami różnych grup wiekowych. Plac zbudowano korzystając z różnych materiałów. Są elementy z betonu, stali i drewna. Całość ożywiają mocne kolory, faktury i zieleń małych ogrodów.

Strefa Aktywnośći została nominowana do międzynarodowego konkursu  Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego budynku Unii Europejskiej. W sumie nominowano aż 20 polskich budynków. Na tej liście znajduje się też skromna biblioteka w Głuchołazach, o której pisałem w TYM artykule.

Czytaj też: Meble miejskie | Dzieci | Park  | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

źródło: SLAS architekci