1958, Wnętrze Sali Kongresowej - zdjęcie (skan) pochodzi z albumu "Warszawa 1960" wyd. Arkady

Sala Kongresowa doczekała się modernizacji. Prace ruszą jeszcze tego roku

Po dziewięciu latach w końcu się udało! Właśnie rozstrzygnięto przetarg na kompleksową modernizację sali widowiskowej w Pałacu Kultury i Nauki, znanej jako Sala Kongresowa. Inwestycję o wartości ponad 393 mln zł zrealizuje konsorcjum Adamietz Warszawa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (lider) i Adamietz Sp. z o.o. z siedzibą w Strzelcach Opolskich (partner), a pierwsze prace remontowe rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Wielofunkcyjna, dostępna i z nowoczesnym zapleczem – taka już niebawem będzie Sala Kongresowa w Pałacu Kultury i Nauki. Dzięki tej inwestycji kolejne pokolenia warszawianek i warszawiaków będą mogły uczestniczyć w koncertach, spektaklach oraz innych niezapomnianych wydarzeniach. Prace obejmą kompleksową modernizację sali wraz z zapleczem technicznym, sanitarnym, konferencyjnym i gastronomicznym. Pojawi się tu infrastruktura elektroakustyczna najnowszej generacji. Cały obiekt zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych. Zostanie też przebudowany pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wszystko zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

PKiN – Sala w 2018 roku. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons


Modernizacja jednej z najbardziej kultowych sal widowiskowych w Polsce pozwoli na wykorzystanie nowoczesnych urządzeń technik audiowizualnych, mechaniki scenicznej oraz oświetlenia, a także zastosowanie odpowiednich systemów bezpieczeństwa. Planowany jest montaż 2600 nowych foteli oraz wielu innych elementów wyposażenia. Zwiększona zostanie liczba toalet, również tych dla osób z niepełnosprawnościami. W zakresie robót modernizacyjnych znajdą się dodatkowo windy, strychy i pomieszczenia na poziomie piwnic. Historyczne, zabytkowe wnętrza zostaną wzbogacone o nowoczesne rozwiązania. Nowa sala pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń na światowym poziomie m.in. koncertów, przedstawień teatralnych i baletowych, widowisk multimedialnych czy konferencji. Pomieszczenia sąsiadujące z salą widowiskową (kuluary) będą natomiast idealną przestrzenią do wystaw i mniejszych wydarzeń multimedialnych.
Zakończenie przebudowy planowane jest na przełomie lat 2026/2027.

Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj też: Architektura | Renowacja | Wnętrza | Pałac | Warszawa