Secesja po warszawsku – kamienica Józefa Wildera

Zabytkowa kamienica Józefa Wildera znajduje się przy ul. Bagatela 10 w warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Sześciopiętrowy budynek został wzniesiony w latach 1911−1912 według projektu Józefa Napoleona Czerwińskiego i Wacława Heppena, co upamiętnia napis na froncie kamienicy. Właścicielem był kupiec Józef Wilder, który prowadził tam sklep kolonialny. 

Budynek posiada typowe cechy warszawskiej, później secesji. Zaprojektowano w nim układ półtorapodwórzowy zamknięty. Na zwieńczonej zaokrąglonym szczytem z oculusem fasadzie znajdują się dwa identyczne czterokondygnacyjne, trójosiowe zaokrąglone wykusze z najwyższą kondygnacją w formie loggi. Podstawy wykuszy i szczyt wieńczący budynek wypełnia sztukateria z liści i owoców winorośli. Główne wejście prowadzi do przejazdu bramnego z trójskrzydłowymi drewnianymi wrotami o wysokości dwóch kondygnacji.

Kamienica w pełnej krasie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski


W przejeździe bramnym znajdują się sztukaterie z liści i owoców leszczyny na pilastrach i żebrach sklepienia oraz jabłoni z owocami w nadprożu drzwi. Wrażenie robi również główna klatka schodowa, ze stopniami wyłożonymi karraryjskim marmurem, kutą balustradą z liściastym fryzem oraz eleganckimi drzwiami do poszczególnych mieszkań. W 1921 roku w kamienicy urodził się i mieszkał przez pierwsze lata życia Krzysztof Kamil Baczyński, co upamiętnia tablica odsłonięta w 1981 roku. Bogate secesyjne dekoracje zostały w dużej części zniszczone w trakcie remontu w 1989 roku, na szczęście przywrócono je w trakcie prowadzonych niedawno prac restauratorskich. Kamienica od 1989 roku figuruje w rejestrze zabytków.

Źródło: sekretywarszawy.pl, polskaniezwykla.pl

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce

 Kamienica Józefa Wildera w roku 1978 i 2023. Autor: Tomasz Gardziejewski i whiteMAD/Mateusz Markowski