Autor: Edyta Ptasznik
Praca Magisterska – ASP im. Jana Matejki w Krakowie
Promotor: prof. dr hab. Roman Kurzawski
Rok akademicki 2018/19
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Wydział Architektury Wnętrz I Pracownia projektowania mebli i elementów wyposażenia wnętrz
Współczesne trendy w projektowaniu kładą nacisk na ekologiczne, ergonomiczne i ekonomiczne rozwiązania. Odpowiedzią na obecne potrzeby konsumenta mogą być meble do łatwego montażu wykonywane przy użyciu technologii frezowania CNC. Składaki to kolekcja mebli z niezwykle trwałego tworzywa – płyty HPL. Poszczególne elementy łączone są bez użycia kleju i śrub. Najważniejszymi założeniami projektu są ekonomiczne wykorzystanie materiału, ergonomiczny kształt oraz łatwość łączenia poszczególnych elementów. Przeznaczone do użytku wewnątrz budynków jak i na zewnątrz, w miejscach publicznych oraz w domu. Na kolekcję składają się krzesło
z podłokietnikami, krzesło bez podłokietników, stół oraz stołek.
TECHNOLOGIA I MATERIAŁ
Frezowanie jest to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem. Dzięki tej metodzie można nadać odpowiedni kształt materiałom skrawalnym za pomocą wieloostrzowego narzędzia (frezu) na obrabiarce zwanej frezarką. Nadawanie wymaganego kształtu odbywa się za pomocą ruchomych, ostrzy, które wykonują ruch obrotowy i często również posuwowy. Wydajność, precyzja, możliwość przeprogramowywania urządzenia, frezowania skomplikowanych kształtów są możliwe dzięki wykorzystaniu technologii CNC. CNC, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (ang. Computerized Numerical Control), to zaawansowany system sterowania, który umożliwia interaktywne programowanie wyposażonych w niego urządzeń.
W projekcie wykorzystany został materiał HPL – High Pressure Laminates. Laminat produkowany w prasach do laminatu w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Jest to tworzywo stworzone z wielu warstw papieru impregnowanych żywicą fenolową, taka sprasowana mieszanka tworzy rdzeń płyty zwykle w kolorze czarnym bądź brązowym. Warstwa zewnętrzna natomiast wykończona jest papierem dekoracyjnym impregnowanym żywicą melaminową. Wykończenie płyty może mieć dowolny kolor, a nawet nadrukowany wzór. Dużą zaletą jest jego trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne, wodę, związki chemiczne, biologiczne
i promieniowanie UV.
IDEA PROJEKTU
Elementy, z których składa się mebel wycinane są na frezarce CNC z tworzywa HPL. Frezowanie CNC jest metodą obróbki, która daje wiele korzyści, optymalizację i wydajność produkcji, a także dużą swobodę w kształtowaniu formy obiektu przez projektantów. Wszystkie elementy od razu po wycięciu zostają spakowane w płaskie paczki w systemie flat-pack. Dzięki temu przestrzeń magazynowa oraz transportowa zostaje ograniczona do minimum.
Meble charakteryzują się prostą konstrukcją. Poszczególne elementy łączone są ze sobą bez użycia kleju czy łączników mechanicznych. Opracowane zostały specjalne rodzaje połączeń umożliwiające intuicyjne składanie mebli. Dzięki opracowaniu perforacji zawiasowej materiał zyskał możliwość zaginania i rozkładania
z powrotem na płasko. Wykorzystanie tego detalu pozwoliło na zminimalizowanie ilości elementów składowych mebla jednocześnie zapewniając odpowiednią sztywność połączonej w całość konstrukcji.
Meble mogą być wielokrotnie składane i rozkładane na płasko. W przypadku uszkodzenia któregoś z elementów nie ma konieczności wyrzucania całego mebla, każda z części może być wymieniona na nową. Każdy z mebli ma ergonomiczny kształt. Wykorzystując meble z kolekcji „Składaki” można zaaranżować dowolne wnętrze służące pracy czy nauce. Meble te sprostają najróżniejszym potrzebom użytkowników.
KASTOMIZACJA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ
W projekcie rozważony został aspekt zrównoważonego rozwoju. Po pierwsze meble zaprojektowane zostały tak aby efektywnie wykorzystać materiał, z pozostałego odpadu mogą być tworzone mniejsze elementy uzupełniające kolekcję. Po wycięciu elementy mebli nie wymagają dodatkowej obróbki ręcznej, mogą być od razu pakowane i wysyłane do klienta. W razie zniszczenia bądź uszkodzenia jednej z części nie trzeba wyrzucać całego mebla, a jedynie wymienić daną część. Kolekcja zaprojektowana została z bardzo trwałego materiału, dzięki temu meble mają długi cykl życia, HPL jest również materiałem przyjaznym naturze, łatwym w uzyskaniu i ponownym przetworzeniu. W projekcie zrealizowany jest również aspekt kastomizacji. Materiał, z którego wykonana jest kolekcja jest dostępny w wielu wersjach wykończenia, zarówno jako gładki kolor jak i nadruk, klient na etapie zakupu może więc wybierać spośród oferowanych wariantów wykończenia i dowolnie personalizować zamawiany mebel. Po otrzymaniu zakupionego produktu samodzielnie go składa. W czasie użytkowania może również dokupić dowolny element i wymienić go w swoim meblu. Koncepcja ta ma potencjał rozwojowy, do każdego z modeli mebli mogłyby powstać kolejne wersje ram różniące się nie tylko wykończeniem ale również formą.
„Składaki” to kolekcja mebli do wykorzystania zarówno w przestrzeniach publicznych jak i w domu. Świetnie sprawdzi się w obiektach publicznych jak szkoły, uczelnie, biblioteki, sale konferencyjne, biura, laboratoria i inne.