Skromne i ładne. Budynki Wille Kamenice w Czechach

Budynki znajdują się w miejscowości Kamenice, kilka kilometrów od Pragi. Wille Kamenice zaprojektował architekt David Zámečník z pracowni NEW HOW architects.

W ostatnich latach obrzeża Pragi doświadczają napływu mieszkańców. Trwa tam boom budowlany, a mieszkania są tańsze niż samej stolicy. Stąd przykład miejscowości Kamenice, która położona jest kilka kilometrów od Pragi, a która ulega intensywnej rozbudowie.

Wieś ulega procesowi urbanizacji, a nową architekturę widać zwłaszcza w centrum wsi. Panuje tu zabudowa o zróżnicowanym charakterze, znajdują się tu domy jednorodzinne, domki letniskowe i bloki.

Architekt zaproponował, by nowe budynki mieszkalne wyglądały niemal identycznie. To dwa budynki, które zostały obrócone względem siebie o 13 stopni. W ten sposób pomiędzy nimi powstała przestrzeń wspólna ze starymi drzewami. Można tu poczuć się jak w parku.

Budynki miały zapewnić mieszkańcom bliskość zieleni. Plan udało się osiągnąć projektując dwa podobne budynki na planach kwadratu z ukośnymi dachami. Wille Kamenice wyróżnia elewacja. Fasady wykonano z drewnianej okładziny, co podbija wrażenie osadzenia brył w naturze. Wille zaprojektowano jako budynki z jedną klatką schodową – wszystkie mieszkania na piętrze są dostępne z jednej pionowej przestrzeni komunikacyjnej. W sumie obie wille mają trzy piętra, a najwyższe pełni funkcję poddasza. W każdym budynku jest po osiem apartamentów.


Poziome elementy konstrukcyjne budynków – ławy fundamentowe, stropy, balkony – wykonano jako żelbetowe i monolityczne, natomiast ściany nośne powstały z bloczków ceglanych. Konstrukcja dachu wykończona została szarą membraną PCV i składa się z drewnianych krokwi, wspartych na stalowych płatwiach. Ściany zewnętrzne ocieplone wełną mineralną, otynkowano i wykończono pionowymi listwami drewnianymi z modrzewia syberyjskiego. Zadaszone miejsce parkingowe wykonane jest z profili stalowych, pokrytych blachą trapezową. Dach ma sporą wielkość i pokryty jest roślinami. Droga dojazdowa do parkingów zaprojektowana jest z betonowych kostek trawiastych wypełnionych drobnym żwirem.

projekt: NEW HOW architects – David Zámečník

fot. Petr Polák, www.petrpolakstudio.cz

Czytaj też: Czechy | Drewno | Elewacja | Minimalizm | Ciekawostki | Dom | whiteMAD na Instagramie