Skromny, ale piękny! Ogród pani Heleny wygrał w konkursie „Gdynia w kwiatach”

Często piszemy o wielkich parkach i miejskich ogrodach. Ale zieleń w mieście to nie tylko duże zieleńce. Tym razem zwracamy uwagę na przydomowe ogródki, nagrodzone w konkursie „Gdynia w kwiatach”.

To była już 26. edycja konkursu miejskiego „Gdynia w kwiatach”. Od ponad ćwierć wieku rywalizują w nim pasjonaci ogrodnictwa, którzy swoimi kwietnymi arażacjami upiększają miasto i dają przykład innym. W tym roku jury przyznało cztery nagrody główne i dwanaście wyróżnień. Swoich lokalnych faworytów wskazały też rady dzielnic.

Motywem przewodnim w konkursie „Gdynia w kwiatach” było wykorzystanie roślin wieloletnich. Byliny lepiej znoszą zmiany klimatyczne i wahania pogody. Umiejętnie dobrane przetrwają nawet suche dni. Rok temu tematem przewodnim był ogród sielski. Zobaczcie, jak gdynianie poradzili sobie w tegorocznej odsłonie wydarzenia.

Uczestnicy konkursu rywalizowali w czterech kategoriach. Komisja zdecydowała o wybraniu najlepszych prac w każdej grupie i wyłoniła zwycięzców nagród głównych. Podstawowym kryterium oceny komisji była estetyka aranżacji i próba nawiązania do ogrodu bylinowego z wykorzystaniem traw ozdobnych. Punktowane były pomysłowość i zaangażowanie.

Kategoria: zewnętrzne części budynków jednorodzinnych – zwyciężyła Helena Marcinkowska, mieszkanka dzielnicy Orłowo. W ogrodzie pani Heleny przeważają malwy i hortensje. Wyróżnienie otrzymała Elżbieta Węgorek z dzielnicy Grabówek, Helena oraz Jerzy Augustyn z dzielnicy Chwarzno i Janina Dadacz z dzielnicy Chwarzno.

Gdynia w kwiatach


Gdynia w kwiatach

Gdynia w kwiatach
Ogród Heleny Marcinkowskiej, w którym przeważają malwy i hortensje
Aranżacja Elżbiety Węgorek, w której przeważają aksamitki, żurawki, lawenda i rozchodniki, rośliny miododajne, tulipany i warzywa w podwyższonych grządkach
Aranżacja autorstwa Heleny i Jerzego Augustynów, w której przeważają niezapominajki i narcyzy

Kategoria: zewnętrzne przyziemne części budynków wielorodzinnych. Główną nagrodę w tej kategorii zdobyła Zofia Klęka, mieszkanka dzielnicy Redłowo. Ogród pani Zofii charakteryzuje sielski klimat, przeważają w nim malwy i floksy. Wyróżnienie otrzymała Gertruda Daniluk z dzielnicy Grabówek, Anna Mudlaff z dzielnicy Witomino-Leśniczówka oraz Katarzyna Osiecka i Krystyna Bilkiewicz z dzielnicy Chwarzno.

Aranżacja autorstwa Zofii Klęki w sielskim klimacie, w której przeważają malwy i floksy


Aranżacja autorstwa Gertrudy Daniluk, w której przeważają hortensje, ostróżki i łubin
Aranżacja autorstwa Anny Mudlaff, w której przeważają funkie, hortensje, malwy i żurawki
Aranżacja autorstwa Katarzyny Osieckiej i Krystyny Bilkiewicz, w której przeważają róże, rudbekie i aksamitki

Kategoria: nadziemne części budynków wielorodzinnych. W tej kategorii główną nagrodę otrzymał ogród pani Ewy Zaidan-Al.  Jibouri z dizelnicy Karwiny. Wyróżnienie powędrowało do Michała Białka z dzielnicy Śródmieście, Janiny Gilarskiej z dzielnicy Babie Doły, Stanisława Macieja Antczaka z dzielnicy Działki Leśne.

Kategoria: Zewnętrzne części budynków użytku publicznego. Zwycięzcą tej kategorii jest ogród, który powstał przy Środowiskowym Domu Samopomocy Maczka 1 (dzielnica Wzgórze św. Maksymiliana). Wyróżnienie otrzymał ogród przed żłobkiem “Niezapominajka” w dzielnicy Śródmieście (o żłobku pisaliśmy w TYM artykule), ogród Dziennego Domu Pomocy Społecznej oraz ogród przy Centrum Samopomocy.

Mamy nadzieję, że te przykłady zachęcą was do zakładania swoich ogródków. Mając balkon, wystarczy tylko kilka donic z ziemią, aby stworzyć wielobarwną kompozycję.

Czytaj też: Zieleń | Wydarzenia  | Ekologia | Park  | Gdynia

fot. WOM, źródło: UM Gdynia